Smukły Virus SW – SP-SLIM

Virus SW – SP-SLIM (fot. Skydream)

Firma Skydream zaprezentowała drugi samolot ultralekki Pipistrel, który niedawno rozpoczął swoje loty po polskim niebie. Jest nim wyjątkowy Virus SW noszący znaki SP-SLIM.

Już na pierwszy rzut oka widać, że różni się on od pozostałych Virusów latających w Polsce. Zacznijmy od znaków... Smukła sylwetka samolotu z kółkiem ogonowym musiała posiadać indywidualne znaki rejestracyjne pasujące do charakteru samolotu. Z tego powodu wybór padł na SP-SLIM (z ang. smukły).

Smukły Virus SW w odróżnieniu od pozostałych samolotów Pipistrel w Polsce posiada aż 180 litrowe zbiorniki paliwa, dające zasięg ponad 2300km! Dodatkowo samolot na swoim pokładzie posiada dodatkowy sztuczny horyzont oraz wyposażenie do lotów IFR obsługujące m.in. ILS i VOR. Pozostałe wyposażenie to sprawdzony dotykowy glass-cockpit Dynon SkyView z funkcją synchronizacji z urządzeniami mobilnymi (Android), autopilot, transponder Mode-S i spadochronowy system ratunkowy Galaxy GRS.

Całość napędza zespół napędowy składający się ze stu konnego silnika Rotax 912ULS oraz przestawnego w locie śmigła Woodcomp Varia.

SP-SLIM został dopuszczony do lotów VFR zarówno w warunkach dziennych (day VFR), jak i nocnych (night VFR).

Virus SW latając z prędkościami ok. 270km/h należy do czołówki najszybszych samolotów ultralekkich produkowanych seryjnie. Pipistrel wyprodukował ich już ponad 800 egzemplarzy, a SLIM posiada numer 849.

Źródło: skydream.pl
comments powered by Disqus