Przejdź do treści
Skrzydlata Polska 12/2022
Źródło artykułu

Skrzydlata Polska 12/2022 już w sprzedaży

Grudniowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Zabytkowe szybowce pod Tatrami
W połowie września br. na górze Litwinka w Czarnej Górze odbył się III Zlot Zabytkowych Szybowców, zorganizowany przez Aeroklub Nowy Targ przy współudziale Urzędu Gminy Bukowina Tatrzańska. W imprezie wzięło udział 7 zabytkowych szybowców z Polski i Litwy.

Prawdziwy latający samochód
Chiński producent samochodów elektrycznych Xpeng Motors z Kantonu zaprezentował pierwszy na świecie prawdziwy – nie tylko jego zdaniem – latający samochód elektryczny X3. Pod koniec października 2022 został oblatany demonstrator technologii tego pojazdu.

Vertiport w Fiumicino otwarty
Przedstawiciele Aeroporti di Roma, Atlantia, UrbanV i Volocopter obserwowali pierwsze załogowe loty testowe pionowzlotu Volocopter 2X z napędem elektrycznym, przeprowadzone 6 października 2022 we włoskiej przestrzeni powietrznej, na międzynarodowym lotnisku Rzym-Fiumicino im. Leonardo da Vinci. 

Ostatnie sokoły KLu
Holenderskie Koninklijke Luchtmacht (KLu, królewskie wojska lotnicze) przechodzą sprzętową transformację. Do eksploatacji w coraz większej liczbie wchodzą inne amerykańskie samoloty Lockheed Martina – F-35A Lightning II, które sukcesywnie zastępują F-16 Fighting Falcon eksploatowane przez KLu nieprzerwanie od ponad czterech dekad. 

Ostatnie NH-500 Guardia di Finanza
W 2024 z floty Guardia di Finanza (włoskiej policji, podległej Ministerstwu Gospodarki i Finansów, zajmującej się zwalczaniem przestępstw gospodarczych oraz pełniącej funkcję straży celnej) zostaną wycofane ostatnie śmigłowce NH-500.

ITWL zwiększa bezpieczeństwo na lotniskach
Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych jest aktywnie zaangażowany w opracowywanie nowych technologii i rozwiązań na potrzeby lotnictwa państwowego. Ważną rolę w działalności Instytutu pełni Zakład Lotniskowy, odpowiedzialny za infrastrukturę lotniskową, jej utrzymanie, modernizacje i tworzenie nowych norm prawnych. W grudniowym numerze Skrzydlatej Polski przedstawione są najnowsze osiągnięcia placówki, a także nowe pomysły dla zwiększenia bezpieczeństwa na lotniskach. 

Mocarze żywiołów
Kapitan żeglugi wielkiej jachtowej, przed laty inicjator stworzenia Szkoły pod żaglami, Krzysztof Tadeusz Baranowski jest synem – równie znaczącego swymi dokonaniami – ale nie na morzach i oceanach, a w… przestrzeni powietrznej – pilota Bolesława Baranowskiego.

Fundusze na rozbudowę wrocławskiego lotniska 
Projekt rozbudowy i modernizacji portu lotniczego Wrocław-Strachowice im. Mikołaja Kopernika otrzymał z funduszy unijnych 175 mln zł. Dzięki temu na terenie wrocławskiego lotniska powstanie m.in. płyta postojowa, równoległa droga kołowania i droga szybkiego zjazdu. 

Niepołomickie zmagania modelarzy halowych
W tym roku, już bez żadnych obostrzeń sanitarnych, udało się przeprowadzić zawody o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Niepołomice. Ich organizatorem i fundatorem nagród było Centrum Kultury w Niepołomicach, a ML Skrzydlata Polska po raz kolejny objął zawody patronatem medialnym.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem grudniowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony