Skrzydlata Polska 12/2021 już w sprzedaży

Skrzydlata Polska 12/2021

Grudniowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Europa ćwiczyła nad Kanarami
Od 15 do 29 października 2021 r. niebo nad Wyspami Kanaryjskimi po raz kolejny zapełniło się różnymi typami samolotów wojskowych. W tym roku po raz pierwszy miały tam miejsce jednocześnie aż dwa ćwiczenia – Ocean Sky (OS21) i EART (European Air Refueling Training - ang. Szkolenie w tankowaniu w powietrzu europejskich wojsk lotniczych).

Nowe Gulfstreamy
Gulfstream Aerospace anonsował na początku października br. wprowadzenie na rynek 2 nowych samolotów odrzutowych klasy biznes, oznaczonych jako G400 i G800. Będą one, odpowiednio, najmniejszym i największym modelem, oferowanym przez amerykańskie przedsiębiorstwo.

Jaki miał być następca Iskry – M-16?
Do najważniejszych w moim życiu okresów należał niewątpliwie okres, w którym mieszkałem i – co ważniejsze – pracowałem w WSK Mielec, a ściśle rzecz biorąc w tamtejszym właśnie powstałym Ośrodku Badawczo Rozwojowym (OBR). Miał się on zająć w latach 70. ubiegłego wieku projektowaniem następcy TS-11 Iskra, czyli polskiego odrzutowego samolotu treningowego i myśliwsko-szturmowego M-16.

Rusłan i Mrija w Rzeszowie
W środę 3 listopada 2021 r. na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce wylądował samolot transportowy A-124-100M Rusłan (UR-82027) ukraińskich Antonov Airlines, które są integralną częścią Biura Konstrukcyjnego Antonowa. Po trzech dniach postoju na płycie i załadowaniu pięciu wyprodukowanych w Mielcu śmigłowców S-70i Black Hawk, transportowiec odleciał w  sobotę 6 listopada wieczorem na filipiny (lotnisko Angeles City Clark RPLC) z międzylądowaniem w Dubaju.

Elektryczne rekordy "Spirit od Innovation"
Rolls-Royce poinformował, że 16 listopada 2021 r. o 15:45 GMT jego zespół wykorzystując napędzany energią elektryczną samolot Spirit of Innovation, czyli zmodyfikowanego Sharp Nemesis NXT, osiągnął nad 3-km odcinkiem pomiarowym bazy wojskowej Boscome Down prędkość 345,4 mil na godzinę, czyli 555,9 km/h. W kolejnych lotach maszyna osiągnęła nad 15-km odcinkiem pomiarowym prędkość 330 mph (532,1 km/h). Prócz tego pobito o 60 sekund rekord wznoszenia do 3000 m, osiągając tę wysokość w 202 sekundy. Podczas prób osiągnięto prędkość maksymalną 387,4 mph, czyli 623,5 km/h, co czyni "Spirit of Innovation" najszybszym elektrycznym samolotem świata.

Sanicole Airshow 2021
Tegoroczny sezon pokazów lotniczych w Europie był bardzo krótki. Rozpoczął się dopiero w środku lata wraz z poluzowaniem w wybranych państwach ograniczeń sanitarno-epidemicznych. Zakończył się, jak zwykle, na przełomie września i października wraz z jesiennym pogorszeniem się warunków pogodowych na kontynencie.

Rok zawiedzionych nadziei
Na 2021 zapowiadano uruchomienie trzech nowych amerykańskich rakiet o dużym udźwigu: SLS (Space Launch System), Vulcan i New Glenn. Żadna z nich nie wystartowała do swego inauguracyjnego lotu.

Pierwszy "szturmowik" z Muzeum Wojska Polskiego
Jednym z cenniejszych eksponatów lotniczych znajdujących się w polskich zbiorach jest samolot szturmowy Ił-2 znajdujący się w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Jest on jednym z zaledwie kilku zachowanych na świecie egzemplarzy tego typu pochodzących w całości z epoki (dalszych kilka to wydobyte z ziemi wraki – w niektórych wypadkach współcześnie odbudowane, a nawet doprowadzone do stanu lotnego). Mało kto jednak wie, że jest to drugi "szturmowik" w stołecznym muzeum. Pierwszy eksponowany był w latach 1946–1950, a to jego historia.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem grudniowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

Źródło: Skrzydlata Polska
comments powered by Disqus