Skrzydlata Polska 12/2015

Skrzydlata Polska 12/2015

Grudniowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Mitsubishi wchodzi do gry
Jesienią do stawki producentów samolotów odrzutowych komunikacji regionalnej dołączył nowy gracz. 11 listopada w powietrze wzbił się Mitsubishi Regional Jet 90. Co szczególnie warte uwagi, jest to pierwszy od ponad pół wieku samolot komunikacyjny wyprodukowany samodzielnie przez japoński przemysł!

Trzecia siła z ChRL
Uroczysta prezentacja pierwszego samodzielnie opracowanego w ChRL samolotu pasażerskiego - C919 - odbyła się 2 listopada 2015 r., w zakładach Commercial Aircraft Corp. of China (COMAC), nieopodal portu lotniczego Szanghaj-Pudong. W ceremonii udział wzięło ponad 5 tys. osób - m.in. wicepremier Ma Kai, politycy, szefowie linii lotniczych, przedstawiciele dostawców i dziennikarze.

Unijny marsz na wschód
Nie od dziś wiadomo, że w skali globalnej, pod względem gospodarczym Europa traci na znaczeniu. Środek ciężkości przesuwa się coraz bardziej w stronę Azji. Po „azjatyckich tygrysach” końca lat 1990. przyszła też pora na Chiny i państwa regionu Zatoki Perskiej. Taki rozwój sytuacji ma znaczenie także dla rozwoju ruchu przewozów lotniczych.

Laboratorium przepływów turbinowych
3 listopada uroczyście otwarto Laboratorium Aerodynamiki Przepływów Turbinowych spółki Polonia Aero.  Próby wykonywane w laboratorium Polonia Aero będą miały na celu ograniczenie zużycia paliwa przez silniki lotnicze, przy jednoczesnym zmniejszeniu poziomu emisji spalin i hałasu emitowanych do środowiska.

Ćwiczenia „Lotnisko 2015”
30 września br. w Porcie Lotniczym im. Władysława Reymonta w Łodzi przeprowadzono ćwiczenia, w których wzięły udział służby i instytucje ujęte w „Planie Działania w Sytuacji Zagrożenia Portu Lotniczego Łódź” oraz żołnierze 8. Bazy Lotnictwa Transportowego i strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej z Baranowa. W ćwiczeniach uczestniczyli również studenci działający w Studenckim Kole Medycyny Ratunkowej i Medycyny Katastrof Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, którzy wraz z wyznaczonymi strażakami pełnili rolę pozorantów.

Balice z ośmioma milionami
28 września 2015 r. w Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków-Balice został oddany do użytku nowy terminal pasażerski, który docelowo ma pozwolić na dwukrotne zwiększenie przepustowości lotniska – do 8 mln pasażerów rocznie. Jest on częścią największego w historii Balic programu rozbudowy o łącznej wartości około 1 mld PLN brutto, który poza terminalem obejmuje m.in. budowę nowego przystanku kolejowego przy lotnisku, modernizację dróg kołowania, rozbudowę płyty postojowej dla samolotów i układu komunikacyjnego przy lotnisku.

Tiger Demo Team z Krzesin
Pasjonaci lotnictwa od dawna dopytywali się, kiedy wreszcie nasz F-16 zaprezentuje się na pokazach lotniczych. W 2014 roku zwrócono się do sił powietrznych Holandii oraz Grecji, o informacje na temat organizacji i działania zespołów pokazowych, w tym również łączenia funkcji pilota pokazowego ze służbą operacyjną.

Dramatyczne wyścigi w Alpach
Podczas wrześniowych mistrzostw świata Sebastian Kawa, w dramatycznych okolicznościach, wywalczył we włoskich Alpach brązowy medal. To 22 medal zdobyty przez Sebastiana w szybowcowych mistrzostwach świata, lub Europy. Jest z brązu, ale to Sebastian nadawał koloryt oraz tempo rywalizacji podczas tych trudnych wyścigów. Wcześniej, wiosną, wygrał FCC Gliding na Słowacji, które urosły do rangi najważniejszych, po mistrzostwach świata i Europy, zawodów szybowcowych. Potem międzynarodowe zawody we Frydlandzie, mistrzostwa Polski, zawody kwalifikacyjne go Grand Prix na Żarze i szybowcowe mistrzostwa Europy rozgrywane na Węgrzech.

Balonowy Puchar Leszna
Leszczyński Klub Balonowy zorganizował, w dniach 10-12 września 2015 r., XXIV Balonowy Puchar Leszna, podczas którego rozegrano również VIII Mistrzostwa Polski Kobiet. Przybyły w sumie 32 załogi balonowe – z całego kraju, a także 8 z Litwy i 3 z Węgier.

Powrót do stratosfery
Mimo bardzo długiego i wyczerpującego tegorocznego sezonu lotniczego, Sebastian Kawa nie ma zamiaru robić sobie przerwy. Chce wzlecieć do stratosfery, wyżej niż Stanisław Józefczak, który pół wieku temu w locie z młodym pilotem Janem Tarczoniem dotarł na wysokość 12.500m. Osiągnęli granicę przeżycia pilotów korzystających ze zwykłej aparatury tlenowej. Nawet przy oddychaniu czystym tlenem ustaje na tej wysokości wymiana gazowa w płucach z powodu zbyt niskiego ciśnienia otaczającego.

Medale zdjęte z gór
Modele swobodnie latające w górach mają długoletnią tradycję. Są to modele szybowców wypuszczane z ręki pod wiatr, który – opływając zbocze – tworzy prąd wznoszący, umożliwiający wykonanie długotrwałego lotu. W latach 1950. I 1960. rozgrywane były ogólnopolskie zawody modeli zboczowych o wspaniały, rzeźbiony w drewnie, Puchar Przechodni tygodnia „Skrzydlata Polska”.

Zestrzelenie olbrzyma
W zbiorze będącym kiedyś własnością austro-węgierskiego pilota i obserwatora Hptm. FP BO Jana Wierzejskiego znajduje się kilka bardzo interesujących zdjęć fotograficznych pokazujących otoczony żołnierzami austro-węgierskimi duży samolot, który przymusowo wylądował na łące. Wspólny jest opis do tych wszystkich fotografii: „Bei Merna herabgeschoss Caproni” co dosłownie oznacza „Caproni zestrzelony koło Merny”. Tymi zdjęciami udokumentowany jest jeden z sukcesów lotników austro-węgierskich, jakim było zestrzelenie 18 lutego 1916 r. włoskiego ciężkiego bombowca Caproni o numerze 703 z 4a Squadriglia da Bombardamento.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem grudniowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

Źródło: Skrzydlata Polska
comments powered by Disqus