Skrzydlata Polska 12-2014
Grudniowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.
W numerze polecamy:
Pokaz nieokreślonych samolotów
Dziesiąta z kolei edycja China International Aviation & Aerospace Exhibition obfitowała w wiele premier. Największą sensacją były pokazy w locie najnowszego chińskiego myśliwca J-31. Oprócz niego zainteresowanie publiczności wzbudził też transportowiec Y-20 oraz samolot wczesnego ostrzegania i kierowania KJ-2000.
Kto pierwszy?
Regionalne porty lotnicze to wdzięczny temat. Zawsze można znaleźć coś ciekawego w ich działalności. Jednak równie często wraca temat sensowności ich utrzymywania (bądź budowy). Temat ma znaczenie europejskie. Nie tylko u nas lotniska mają problemy z funkcjonowanie.
Ostatni wyremontowany Mi-14
10 października powrócił na macierzyste lotnisko w Darłówku ostatni morski śmigłowiec Mi-14PŁ, nr taktyczny 1008, po remoncie głównym wykonanym w Wojskowych Zakładach Lotniczych Nr 1 w Łodzi. Śmigłowiec do bazy przyprowadziła załoga w składzie: kpt. pil. Kazimierz Majchrzak – dowódca załogi, por. pil. Jerzy Tatuśko – drugi pilot, nawigator kpt. Karol Szprendałowicz – operator systemów poszukiwawczo-uderzeniowych oraz ST. Chor. Sztab. |Jarosław Rochowiak – technik pokładowy.
Złe wieści dla turystów kosmicznych
Katastrofa samolotu rakietowego SpaceShip Two firmy Virgin Galactic, która wydarzyła się 31 października br. w trakcie lotu próbnego nad pustynią Mojave w Kalifornii, odbyła się szerokim echem, bowiem ludzie na całym świecie śledzą poczynania założyciela firmy, brytyjskiego miliardera Richarda Bransona, który obiecał zwykłym śmiertelnikom, choć, oczywiście, głównie tym mającym zasobne portfele, loty na granicę Kosmosu.
Od fotela do rezydencji
Niektórzy twierdzą, że człowiek zawsze marzył o lataniu. A jeszcze bardziej interesująco byłoby, gdyby lot odbywał się w atmosferze luksusu, przy dobrym posiłku i z miłą obsługą. Dziś, gdy korzysta się z oferty linii niskokosztowych, trudno odnieść wrażenie, że latanie jest czymś wyjątkowym. Jednak, gdyby nadać mu odpowiednią oprawę…
Sojusznicze AWACS-y
Na początku 2014 – częściowo pod wpływem niepokojących wydarzeń na Krymie – NATO rozpoczęło szczegółowe analizy dotyczące zakresu dalszej modernizacji oraz docelowej wymiany floty samolotów wczesnego ostrzegania i kontroli Boeing E-3A Sentry/AWACS. Te nienajmłodsze już maszyny latać będą w barwach Sojuszu Północnoatlantyckiego jeszcze przez kilkanaście lat, ich wycofanie ze służby planuje się dopiero na koniec trzeciej dekady XXI wieku. Zostaną wtedy zastąpione przez nową platformę – pilotowaną bądź bezpilotową.
Srebro i brąz w Toruniu
W dniach 17-22 sierpnia br. Aeroklub Pomorski w Toruniu był organizatorem 19. Samolotowych Rajdowych Mistrzostw Świata. Poziom sportowy zawodów samolotowych w Polsce jest znany i podziwiany na arenie międzynarodowej. Mistrzostwa organizowane w naszym kraju mają opinię trudnych i wymagających od zawodników dużych umiejętności. Rozgrywanie mistrzostw w Polsce, czyli wyłonienie najlepszych na „naszym podwórku”, zapowiadało ostrą rywalizację i ciężki sprawdzian umiejętności dla startujących załóg.
Pani Jadwiga
Zdjęcie przedstawia samolot, z rzucającą się w oczy polską szachownicą lotniczą. O samolot opiera się uśmiechnięta dziewczyna. Jej uśmiech jest nieco kpiarski, jakby przed chwilą „wycięła jakiś numer”. Pewnie chodzi o to, że właśnie zrobiła coś, na co od dawna miała ochotę, choć ten i ów twierdził, że nie wypada.
Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem grudniowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl
Komentarze