Przejdź do treści
Źródło artykułu

Skrzydlata Polska 11/2024 już w sprzedaży

Listopadowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Cobra Warrior 24-2
Dwa razy w roku Wielka Brytania organizuje Cobra Warrior, wielonarodowe ćwiczenie dużych sił w ramach uroczystości zakończenia kursu szkoły pilotów myśliwskich. Tegoroczna edycja koncentrowała się na działaniach operacyjnych i taktycznych nowoczesnych samolotów bojowych w nieprzyjaznym środowisku oddziaływania zaawansowanych systemów przeciwlotniczych i walki radioelektronicznej.

Egypt International Airshow 2024 
Od 3 do 5 września 2024 na terenie międzynarodowego lotniska Al-Alamajn (leżącego nieopodal miasta o tej samej nazwie, które było miejscem dwóch kluczowych bitew w 1942), odbyła się pierwsza edycja Egypt International Airshow. Premierowe wydarzenie przyciągnęło ponad 300 wystawców z ponad 100 krajów, podkreślając rosnącą rolę Egiptu w przemyśle lotniczym i obronnym.

30 lat szybowca PW-5 Smyk 
12 października 2024 w Ośrodku Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej w Przasnyszu odbyło się uroczyste spotkanie właścicieli i sympatyków Szybowca Klasy Światowej PW-5 Smyk. W spotkaniu w Przasnyszu uczestniczyło 9 ekip z szybowcami przywiezionymi z różnych regionów Polski, w tym z Bielska-Białej, Gliwic, Jeżowa Sudeckiego, Mielca, Poznania, Radomia i Warszawy.

Pętla odwrócona wokół mostu 
Flying Bulls Aerobatics Team zapisał się w historii lotnictwa, wykonując pierwszą na świecie pętlę odwróconą w formacji, wokół mostu Mala Rijeka.

Projekt budowlany lotniska CPK gotowy 
Konsorcjum architektoniczne, pełniące rolę master architekta, przekazało spółce CPK projekt budowlany nowego lotniska, dworca kolejowego i węzła przesiadkowego transportu publicznego. Otwarcie pierwszego etapu lotniska zaplanowane jest na koniec 2032.

75-lecie RSV 
16 października w bazie Aeronautica Militare (wojsk lotniczych Włoch) im. płk Mario De Bernardiego w Pratica di Mare, leżącej pod Rzymem, odbyła się uroczystość 75. rocznicy powołania Reparto Sperimentale Volo (RSV, Centrum prób w locie).

Projekty bezzałogowców transportowych
Chińska Air White Whale zaprezentowała prototyp bezzałogowca transportowego W5000. Według projektantów samolot o udźwigu 5 ton jest największy w swej klasie na świecie. Ale nie jedyny. Transportowe bezzałogowce o podobnym, choć mniejszym udźwigu projektuje amerykański Natilus i brytyjski Dronamics. Natilus opracowuje bsl Kona o udźwigu 3,8 ton.

Moja osobista historia PLL LOT 1990 – 2009 cz. II 
Wróciłem z Kopenhagi do Warszawy w lecie 2001. Sytuacja była dramatyczna. Wyniki finansowe wszystkich członków naszej Grupy były rekordowo złe. A bankructwa prawie wszystkich, z wyjątkiem PLL LOT, przyśpieszyły dramatyczne wydarzenia z 11 września i globalny kryzys finansowy. Jednak i bez nich katastrofa koncepcji Swissair była nieuchronna.

Wiosenny Obóz Przelotowy w Lubinie 
W maju i czerwcu br. na lotnisku w Lubinie odbył się zorganizowany przez Aeroklub Zagłębia Miedziowego XIV Wiosenny Obóz Przelotowy. Tegoroczna edycja pierwszy odbyła się w dwóch terminach: 18-31 maja i 15-29 czerwca.

Próby statyczne samolotu TS-9 Junak-3
Prototyp samolotu TS-9 Junak-3 oblatany został 7 sierpnia 1953, przez inż. Andrzeja Abłamowicza i kpt. Wiktora Pełkę. Samolot przeszedł pomyślnie próby statyczne w Zakładzie Wytrzymałości Instytutu Lotnictwa pod nadzorem szefa Zakładu inż. Tadeusza Chylińskiego, próby w locie oraz próby państwowe i został zakwalifikowany do produkcji seryjnej, uruchomionej w 1954 w WSK Okęcie, zastępując na linii montażowej Junaki-2.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem listopadowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: https://altair.com.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony