Przejdź do treści
Źródło artykułu

Skrzydlata Polska 10/2023 już w sprzedaży

Październikowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Wodór – paliwo przyszłości
Niezwykle ostatnio modny napęd elektryczny wydaje się być ślepą uliczką zarówno w przemyśle samochodowym, jak i w lotnictwie. Póki co nie rozwiązano bowiem problemu czasu ładowania oraz magazynowania energii w odpowiednio lekkich i małych zasobnikach. Zależnie od wielkości statku powietrznego, masa najwydajniejszych akumulatorów litowych wynosi setki, a nawet tysiące kilogramów. 

Air Show Radom 2023 
W przedostatni wakacyjny weekend (26-27 sierpnia) odbyły się Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show Radom 2023. W zorganizowanej przez Agencję Mienia Wojskowego i Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych imprezie, którą w ciągu dwóch dni odwiedziło blisko 145 tys. widzów, wzięło udział około 100 statków powietrznych z 17 państw. Po raz pierwszy w Radomiu odbyły się też wieczorne pokazy w locie.

Wiewiórki z pięcioma medalami
Polacy zdobyli pięć medali w Mistrzostwach Świata i Mistrzostwach Europy w Wingsuit Flying, które odbyły się w dniach 19-25 sierpnia 2023 w czeskim Prostějovie. 

Raport wstępny z katastrofy w Chrcynnie
Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych (PKBWL) opublikowała 16 sierpnia br. raport wstępny dotyczący katastrofy samolotu Cessna 208B (SP-WAW), która wydarzyła się 17 lipca 2023 na lądowisku Chrcynno (EPNC). 

Okolicznościowe malowania C295M
Dwa samoloty C295M z 8. Krakowskiej Bazy Lotnictwa Transportowego otrzymały specjalne malowania. Na jednym znalazł się portret patrona jednostki, płk. pil. Stanisława Skarżyńskiego. Wkrótce ppotem drugi otrzymał okolicznościowe malowanie przedstawiające smoka, nawiązujące zarówno do godła jednostki jak i jednego z najbardziej rozpoznawalnych symboli Krakowa.

ACE 2023 z Bloody Hundredth
Wysłannik Skrzydlatej Polski miał okazję obserwować działania tankowców ze 100th Air Refuelling Wing Bloody Hundredth podczas ćwiczenia Arctic Challenge (ACE) 2023. To największe ćwiczenie w Skandynawii, w którym biorą udział wojska lotnicze Finlandii, Norwegii i Szwecji, a także wielu sojuszników, służące promowaniu bezpieczeństwa w Arktyce i wzmacnianiu interoperacyjności w regionie. 

Zabytkowe szybowce znowu w Gliwicach
Od 20 do 23 lipca 2023 na lotnisku Aeroklubu Gliwickiego zorganizowano IV Zlot Zabytkowych Szybowców im. Stanisława Hanuska. W wydarzeniu wzięło udział 12 konstrukcji z Polski i Czech oraz 4 z Aeroklubu Gliwickiego.

Antidotum Airshow 2023
Impreza odbywająca się w połowie czerwca na lotnisku Aeroklubu Leszczyńskiego wpisała się już na stałe do kalendarza cyklicznych wydarzeń dla pasjonatów lotnictwa w Polsce. Dwudniowe wydarzenie, którego kulminację stanowią wieczorne pokazy, odbyło się już w Lesznie po raz czwarty pod obecną nazwą. 

Pierwszy w świecie nocny lot szybowcem
Do historii polskiego lotnictwa szybowcowego przeszedł wykonany podczas I Konkursowi Ślizgowców w 1923 w Białce koło Nowego Targu. Pionierem nocnego szybowania został Wacław Ulass, pilot sportowy Aeroklubu Warszawskiego.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem październikowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony