Przejdź do treści
Źródło artykułu

Skrzydlata Polska 09/2021 już w sprzedaży

Wrześniowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Ucieczka z Kabulu
Nad Kabulem, w szczególności rejonem ambasady USA zaczęły krążyć śmigłowce. Ewakuacja zaczęła się na poważnie dopiero 15 sierpnia. Uciekali nie tylko Amerykanie. Obawiając się życia pod rządami talibów, ich śladem postanowiły pójść dziesiątki, a nawet setki tysięcy ludzi zarówno cudzoziemców, jak i Afgańczyków. Spanikowane tłumy ruszyły na międzynarodowe lotnisko Kabul-Hamid Karzaj, położone 5 kilometrów od centrum miasta.

Powrót Iskierki
23 czerwca 2021, po 9 dniowym przelocie, do Polski powrócił jeden z nielicznych wyprodukowanych samolotów PZL M-26 Iskierka. W drodze z USA do Mielca pilotowany przez Dominika Pundę w 13 etapach przeleciał około 9700 km, z czego 3100 km nad Atlantykiem i morzami. Spędził w powietrzu 45 h, pokonując 7 stref czasowych.

Nietoperze nad Bałtykiem
Od początku lipca w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Królewie Malborskim stacjonują nietypowi goście. To kontyngent Türk Hava Kuvvetleri (wojsk lotniczych Turcji), przebazowany do Polski w ramach misji enhanced Air Policing. W jego skład wchodzi ok. 80 oficerów i żołnierzy ze składu 161. Filo (eskadry) Yarasalar (Nietoperze).

Wskrzeszanie herosów
40 lat temu, 17 listopada 1981 w bazie argentyńskiego lotnictwa morskiego – Base Aeronaval Comandante Espora (BACE) w Bahia Blanca – 550 km na południowy zachód od Buenos Aires, miała miejsce uroczystość włączenia do składu 2da Esquadrilla Aeronaval de Caza y Ataque (2. eskadry myśliwsko-uderzeniowej) Esquadra Aeronaval No.3 (3. dywizjonu lotnictwa morskiego) pierwszych 5 z 14 zamówionych wówczas we Francji nowoczesnych myśliwców szturmowych Dasault Super Etendard.

Moduł Nauka na orbicie
Rosyjski moduł wielofunkcyjny Nauka, który planowano dołączyć do Międzynarodową Stacją Kosmiczną (MSK, ang. ISS) jeszcze w 2007, ostatecznie udało się wysłać na orbitę 21 lipca 2021. Połączenie ze stacją odbyło się nie bez problemów, ale w końcu 29 lipca moduł zacumował do rosyjskiego modułu mieszkalnego Zwiezda, który jest w składzie stacji już od 2000.

Janusz Żurakowski i jego Żurabada
70 lat temu, 11 września 1951, Janusz Żurakowski zadziwił lotniczy świat demonstrując publicznie podczas pokazów w Farnborough nową figurę akrobacji lotniczej. Sam nazwał ją prozaicznie młynkiem, ale wkrótce stała się znana pod angielską nazwą Zurabatic Cartwheel, a wśród Polaków nazwano ją Żurabadą.

Iwana Tałdykina życiorys prawdziwy
Mitem założycielskim lotnictwa ludowego Wojska Polskiego był. 1 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego Warszawa, formowany od lata 1943 w ZSRR. Z kolei owianym legendą dowódcą tej jednostki był ppłk Iwan Tałdykin, zwany wśród Polaków Janem.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem wrześniowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony