Skrzydlata Polska 09/2016

Skrzydlata Polska 09/2016

Wrześniowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Dookoła świata bez kropli paliwa
26 lipca 2016 r., o 4:05 czasu lokalnego (00:05 UTC), Bertrand Piccard, po przebyciu 2694 km w ciągu 48 h i 37 min od startu z Kairu, wylądował w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, pokonując ostatni – siedemnasty – etap lotu dookoła świata, który eksperymentalny samolot Solar Impulse 2, napędzany energią słoneczną, rozpoczął 9 marca 2015 r. na tym samym lotnisku w Abu Zabi. Podczas rekordowego przelotu samolot przebywał w powietrzu w sumie przez 23 dni 6 h i 6 min, pokonując łączny dystans 42.438 km, podzielony na 17 odcinków. Podczas przelotu ustanowił 19 rekordów świata, przy czym część z nich wymaga jeszcze zatwierdzenia przez FAI.

Nowy BIGOS
W Polsce mamy wielu entuzjastów zajmujących się głównie modelarstwem rakietowym. W tej licznej grupie miłośników techniki rakietowej na wyróżnienie zasługują zorganizowane zespoły, które już sobie nieźle radzą w konstruowaniu nowych modeli rakiet. Jednym z nich jest gdyński oddział Polskiego Towarzystwa Rakietowego, który może się rozwijać dzięki komercyjnemu wsparciu spółki SpaceForest.

Modułowe uzbrojenie dla śmigłowców
Airbus Helicopters zakończył niedawno pierwsze próby nowego modułowego systemu uzbrojenia, nazwanego HForce. Jest on przeznaczony dla trzech modeli wiropłatów, produkowanych przez to europejskie konsorcjum. Jak twierdzą przedstawiciele Airbus Helicopters, HForce powstał na bazie 50-letnich doświadczeń przedsiębiorstwa (i jego poprzedników), związanych z integracją uzbrojenia dla śmigłowców wojskowych, jak Gazelle czy Tiger i projektu SAWS.

Szwajcarski jubileusz
„Raz Pilatus – zawsze Pilatus!” Taka dewiza przyświeca temu znanemu na świecie szwajcarskiemu producentowi samolotów szkolno-treningowych. Oznacza ona ni mniej, ni więcej, że jeśli ktoś choć raz zdecyduje się na zakup samolotu z zakładów w Stans, już zawsze kupować będzie maszyny Pilatusa. Produkowany przez to, założone pod koniec lat 1930., przedsiębiorstwo PC-21, to aktualnie najnowocześniejszy samolot turbośmigłowy szkolenia zaawansowanego na świecie, kontynuujący tradycje swoich słynnych poprzedników – w tym PC-7 i PC-9, których historia ma już ponad pół wieku!

Potrójne ćwiczenia Brygady Lotnictwa MW
Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej brała udział w kilku epizodach rozgrywanych w ramach „Anakondy 2016” i odbywających się równolegle ćwiczeniach „Baltops 2016”. Dodatkowo w scenariusz polskich manewrów wpisano cykliczne ćwiczenia antyterrorystyczne „Renegade-Kaper”.

Po zachodzie słońca
W dniach 18 i 19 czerwca br. trwał w Lesznie X Piknik Szybowcowy. Choć piknik w nazwie ma słowo szybowcowy, to impreza ta już od dawna ma charakter ogólno lotniczy. I tak na tegorocznym, jubileuszowym pikniku, oprócz szybowców, licznie zgromadzona publiczność mogła podziwiać skoczków spadochronowych, paralotniarzy, motoparalotniarzy, samoloty z napędem tłokowym, zarówno historyczne, jak i współczesne, oraz wielozadaniowy myśliwiec. Unikatowym elementem w naszym kraju był blok pokazów nocnych – niezwykle widowiskowych, trwających w sobotę do 23:00.

Zdobywanie Kaukazu
Pionierskie loty z Sebastianem w Himalajach dawały nam namiastkę emocji, jakie były udziałem wielkich odkrywców. Latanie nad dzikimi skalnymi ostępami, na których od początku świata raczej nie stanęła ludzka stopa, powodowało ekscytujące przeżycia. Potęgowała je świadomość, że w lataniu bezsilnikowym w takich okolicznościach nie można sobie pozwolić na najmniejszy błąd.

Mistrzowska strategia juniorów
3. Balonowe Mistrzostwa Świata Juniorów w klasie balonów na ogrzane powietrze w Mariampolu na Litwie zakończyły się odegraniem m.in. polskiego hymnu. Tomasz Filus otrzymał srebrny medal. W dniach od 29 czerwca do 3 lipca br. w Mariampolu na Litwie rywalizowało 36 zawodników z 17 krajów: Australii, Belgii, Brazylii, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Japonii, Litwy, Niemiec, Polski, Rosji, Szwajcarii, USA i Wielkiej Brytanii.

Bardzo ważne mistrzostwa
Już po raz jedenasty z rzędu Mistrzostwa Polski Modeli Latających dla Juniorów Młodszych zostały zorganizowane przez gliwickie środowisko modelarskie i odbyły się w dniach 4-5 czerwca na lotnisku w Gliwicach. Na starcie tegorocznych zawodów stanęło 140 zawodników z 18 aeroklubów i stowarzyszeń modelarskich. Wielu wybitnych lotników cywilnych i wojskowych zaczynało swe podniebne przygody od modelarstwa lotniczego.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem wrześniowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

Źródło: Skrzydlata Polska
comments powered by Disqus