Przejdź do treści
Źródło artykułu

Skrzydlata Polska 08/2022 już w sprzedaży

Sierpniowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

ILA 2022 – (prawie) bez pokazów w locie
Po 4 latach przerwy, spowodowanej pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, w dn. 22-26 czerwca 2022, odbyła się kolejna Internationale Luft- und Raumfahrtausstellung (ILA). Jednak bieżąca edycja miała niewiele wspólnego z poprzednimi imprezami, które cieszyły się olbrzymim powodzeniem fanów awiacji (zwłaszcza z Polski), przede wszystkim ze względu na pokazy w locie. 

Speeder – latający motocykl
Jeszcze niedawno istniejąca od 14 lat JetPack Aviation z Ventura w Kalifornii była znana głównie z projektowania i budowy odrzutowych plecaków umożliwiających swobodne poruszanie się w powietrzu.
Teraz przedsiębiorstwo zajęło się tworzeniem latających motocykli. Nadano im nazwę Speeder.

Anatolian Eagle 2022
Anadolu Kartali (tur. Anatolijski orzeł, bardziej znana jest angielska nazwa Anatolian Eagle) to międzynarodowe ćwiczenie wojskowe, które odbywa się co roku w Turcji i ma na celu poprawę zdolności wzajemnego wsparcia poszczególnych rodzajów sił zbrojnych za pomocą różnorodnych taktyk i technik w rzeczywistym środowisku bojowym. 

A321XLR przybliża świat
W połowie czerwca oblatano pierwszy prototyp samolotu wąskokadłubowego Airbus A321XLR (Xtra Long Range). W założeniu jego konstruktorów ma on stanowić przełom w podróżach, umożliwiając przewoźnikom otwieranie nowych bezpośrednich połączeń międzykontynentalnych i transatlantyckich.

SWISS kontra kryzys pandemiczny
W końcu maja br. Swiss International Air Lines (SWISS) spłaciły pożyczę publiczną, którą przewoźnik ten otrzymał w ramach pomocy mającej na celu złagodzenie skutków pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Po przeprowadzonej restrukturyzacji liniom udało się wrócić do stabilności finansowej i po dwóch latach ponoszenia strat sięgających łącznie ponad 1 mld CHF, w pierwszym kwartale br. po raz pierwszy wygenerować zysk.

Wracamy na Księżyc!
W roku bieżącym mija 50 lat, odkąd ludzie po raz ostatni wylądowali na Księżycu. Astronauci z wyprawy Apollo-17: Eugene Cernan i Harrison Schmitt pozostawili na podwoziu księżycowego lądownika plakietkę z napisem: Tutaj ludzie zakończyli pierwszy etap eksploracji Księżyca. Grudzień AD 1972. Nawet najczarniejsi pesymiści nie mogli sobie wówczas wyobrazić, że na następny etap przyjdzie czekać ponad pół wieku.

Żarowski jubileusz 
Pod koniec XX w. Górska Szkoła Szybowcowa (GSS) Żar znalazła się na krawędzi bankructwa w związku z narastającym zadłużeniem. 1 marca 2000 jej kierownictwo objął Jan Tadeusz Karpiński, który we współpracy z zespołem pracowników Szkoły w krótkim czasie zdołał wyprowadzić ją z tego ciężkiego stanu. 

Mgr inż. Jerzy Tyrcha – konstruktor SM-2
W dniu 9 lipca 2022 zmarł w Poznaniu w wieku 95 lat, mgr inż. Jerzy Tyrcha, projektant, powstałego jesienią 1959 w świdnickiej Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego, śmigłowca wielozadaniowego SM-2. Była to pierwsza krajowa konstrukcja wiropłata (oparta na głębokiej modernizacji radzieckiego wzorca Mi-1) wprowadzona w Polsce do produkcji seryjnej.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem sierpniowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony