Skrzydlata Polska 08/2020 już w sprzedaży

Skrzydlata Polska 08/2020

Sierpniowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Za kulisami tragedii w Karaczi
24 czerwca 2020 Pakistańska Komisja ds. Badania Wypadków Lotniczych (Pakistan's Aircraft Accident Investigation Board – AAIB) opublikowała wstępny raport dotyczący katastrofy Airbusa A320, wykonującego lot PK8303, który rozbił się w pobliżu lotniska w Karaczi 22 maja 2020. W wyniku katastrofy śmierć poniosło 98 osób, w tym jedna na ziemi. Jako główne przyczyny katastrofy wskazano rażące błędy pilotów.

SP wchodzi w XXI wiek
Początki 21 stulecia upłynęły w Polsce pod znakiem dalszych przemian strukturalnych i własnościowych gospodarki. Były one często bolesne i kończyły się szokiem dla wielu przedsiębiorstw o ugruntowanej historii. Doświadczyło ich także polskie lotnictwo – cywilne i wojskowe oraz przede wszystkim polski przemysł lotniczy. Większość związanych z tym wszystkim dylematów i publicznych dyskusji była otwarcie, krytycznie i bezkompromisowo ukazywana w artykułach publikowanych na łamach SP.

Lim-5P w Indonezji
W Dżakarcie czekał na nasz przylot attache wojskowy przy polskiej ambasadzie płk Kaługin. Po załatwieniu podstawowych formalności zawieziono nas i zakwaterowano w nowo wybudowanym hotelu wojskowym o nazwie Misauri przy ulicy Budikemuljan. Hotel był 3-piętrowy, z dużym tarasem na dachu, a pokoje były przeważnie dwuosobowe.

Wszystko, wszędzie, zawsze
W czerwcu 2020, po 46 latach służby, węgierskie wojska lotnicze (Magyar Légierő) uroczyście wycofały z eksploatacji ostatni samolot transportowy An-26. Doszło do tego pomimo faktu, iż Węgrom nie udało się do tej chwili zakupić odpowiedniego następcy.

Wyboista droga Su-34
W ostatnich dniach maja 2020 Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało o złożeniu zamówienia na 76 samolotów myśliwsko-bombowych Su-34M. Ta długo oczekiwana decyzja pozwoli na przezbrojenie dwóch pełnych pułków wykorzystujących dotychczas samoloty Su-24 różnych wersji.

Ostatni z Tych Nielicznych
Podczas przygotowań do jesiennych, uroczystych obchodów 80-lecia Bitwy o Anglię, które mocno poturbowała pandemia, okazało się, że wiosną 2020 pozostało tylko dwóch z Tych Nielicznych. Unieśmiertelnionych słynnym zdaniem Winstona Churchilla o Tych Niewielu, którym Brytyjczycy zawdzięczają tak wiele w okresie od lipca do października 1940, kiedy po raz pierwszy na europejskim niebie pokonano hitlerowską Luftwaffe.

Historia jednego myśliwca – od MB.151 do Mustanga
Do nieznanej zupełnie postaci Ryszarda Budrewicza – polskiego lotnika, który przeszedł cały szlak bojowy na Zachodzie – od Francji 1940, przez Wyspę Ostatniej Nadziei – Anglię i znów Francję 1944, jak ulał pasuje tytuł pierwszego polskiego lotniczego filmu fabularnego, nakręconego już po mrokach stalinizmu – Historia jednego myśliwca (1958, reż. Huber Drapella).

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem sierpniowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

Źródło: Skrzydlata Polska
comments powered by Disqus