Skrzydlata Polska 07/2015
Lipcowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.
W numerze polecamy:
Różne aspekty EGNOS
W dniach 6-7 maja br. w Tuluzie odbyła się konferencja podsumowująca dotychczasowy rozwój systemu EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service). Spotkanie zorganizowane przez Komisję Europejską stało się także okazją do zaprezentowania typowych przykładów zastosowań tego systemu.
Jaki LOT, tacy hakerzy?
21 czerwca półtora tysiąca pasażerów nie mogło odlecieć z warszawskiego Okęcia samolotami PLL LOT, bo - jak poinformowano - pirzewoźnik nie mógł przygotować planu lotów. Po południu ogłoszono, że linie stały się celem ataku hakerskiego na naziemne systemy IT.
Polskie miejsce w kosmosie
Z profesorem dr hab. inż. Piotrem Wolańskim, ojcem polskiej kosmonautyki, który od 50 lat jest wykładowcą na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa (MEiL) Politechniki Warszawskiej i współorganizatorem nowego kierunku Lotnictwo i Kosmonautyka na Politechnice Warszawskiej i Politechnice Rzeszowskiej oraz innych polskich uczelniach technicznych, rozmawia Andrzej Wardziak.
POLSA rozpoczęła działalność
We wrześniu 2014 Sejm RP uchwalił ustawę o Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA z siedzibą w Gdańsku. Wcześniej, gdy projekt trafił pod obrady Senatu, pomorski senator Edmund Wittbrodt wniósł swoją poprawkę i przeniósł siedzibę ze stolicy do Gdańska. W sejmie tę poprawkę przegłosowano i Gdańsk stał się trzecim miastem w Polsce mającym centralną instytucję naukową. W Warszawie znajduje się siedziba Naukowego Centrum Badań i Rozwoju, a w Krakowie Narodowego Centrum Nauki.
LOT dwa razy większy
Z końcem br. przestaną obowiązywać ograniczenia narzucone na Polskie Linie Lotnicze LOT, związane z przyjęciem przez naszego narodowego przewoźnika pomocy publicznej w grudniu 2012. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej LOT musiał powstrzymać się od rozbudowy siatki połączeń i zlikwidować kilka istniejących tras – w tym trasy, które przynosiły mu zyski. 22 czerwca br. na konferencji prasowej poświęconej planom LOT-u na najbliższą przyszłość Sebastian Mikosz, Prezes PLL LOT oświadczył, że jego planem jest, aby w 2020 LOT przewoził dwukrotnie więcej pasażerów niż obecnie.
Paryż zmienia oblicze
51. Salon Lotniczy w Paryżu – jedna z największych imprez tego typu na świecie – odbył się w dniach 15-21 czerwca. Na lotnisku Le Bourget prezentowało się 2260 przedsiębiorstw i organizacji z 45 państw. Na wystawie statycznej można było obejrzeć 120 statków powietrznych.
Nocne loty
Od 18 do 27 czerwca 2015 w ośrodku Airbus Defence and Space w Sewilli (Hiszpania) pierwsze dwie pełne załogi z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Balicach brały udział w szkoleniu zaawansowanym w lotach z użyciem gogli noktowizyjnych samolotami CASA C-295M. W ich skład wchodzili dwaj piloci, technicy pokładowi oraz załadunku.
Tornada z Kandaharu
W połowie listopada ubiegłego roku, po z górą pięciu latach obecności w Afganistanie, do Wielkiej Brytanii powrócił brytyjski kontyngent lotniczy, który przy użyciu samolotów Panavia Tornado realizował zadania rozpoznawcze i bliskiego wsparcia powietrznego na rzecz wojsk koalicyjnych walczących z talibami. W ramach operacji Herrik swoje kilkumiesięczne tury w afgańskim Kandaharze zaliczyły wielokrotnie wszystkie brytyjskie jednostki latające tym typem samolotu.
Wingsuit na dwa sposoby
Wingsuit Flying to stosunkowo młoda dyscyplina sportu spadochronowego; w maju i w czerwcu odbyły się dwie znaczące imprezy, w których udział wzięli skoczkowie z Polski. W obu imprezach padały rekordy.
Balony w Tunezji
Z okazji święta narodowego Tunezji, w dniach 16-22 marca hiszpańska organizacja Baloneo zorganizowała w tym kraju międzynarodową fiestę balonową. Przybyło siedemnaście załóg: dwanaście z Hiszpanii, jedna z Litwy, dwie z Polski, jedna z Węgier i jedna z Włoch.
Rakietowy puchar
W dniach 30-31 maja 2015 na lotnisku Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim rozegrane zostały międzynarodowe zawody w modelarstwie kosmicznym w kategoriach: S4A, S6A, S7, S8E/P, S9A zaliczane do klasyfikacji Pucharu Świata i Pucharu Polski oraz konkurencja w kategorii S8D o Puchar Prezesa MTSR Sowiniec. Zorganizował je Aeroklub Krakowski, Młodzieżowe Towarzystwo Sportowo-Rekreacyjne Sowiniec oraz Miejski Dom Kultury „Dom Harcerza” w Krakowie. Funkcję dyrektora sportowego pełnił Tadeusz Kasprzycki.
Z ziemi włoskiej do Polski - cz. 2
14 maja 1944 dowódca 267. Dywizjonu RAF otrzymał rozkaz przygotowania samolotu i wyznaczenia załogi do operacji Most II (Wildhorn II) z gotowością do lotu począwszy od 17 maja. W kabinie Dakoty KG-477V zamontowano cztery dodatkowe zbiorniki paliwa, co wydłużyło czas lotu do 14h. Załogę stanowili I pilot-dowódca Południowoafrykańczyk F/Lt M. Jim O’Donovan, II pilot por. pil. P/O Jacek Błocki z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia, nawigator F/O J. W. Strain i radiooperator P/O D. R. Thomas (obaj Brytyjczycy). Por pil. P/O Jacek Błocki pełnił też funkcję tłumacza i dyspaczera.
Lotnicze perypetie braci Adamowiczów
Wraz z pojawieniem się samolotu, Atlantyk – oddzielający Europę i Afrykę od onu Ameryk – stał się najwyższym wyzwaniem dla nieustraszonych, zapamiętałych w swej idei zdobywców podniebnych przestworzy. Podejmowane w okresie międzywojennym próby pokonania przestrzeni nad rozległymi wodami tego oceanu kończyły się albo ogromnym tryumfem, albo dojmującą goryczą poniesionej porażki. W zapasach tych nie zabrakło Polaków.
Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem lipcowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl
Komentarze