Przejdź do treści
Skrzydlata Polska 06/2021
Źródło artykułu

Skrzydlata Polska 06/2021 już w sprzedaży

Czerwcowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Lądowanie w Mińsku okiem prawnika
Jednym z najgłośniejszych wydarzeń lotniczych ostatnich tygodni była sprawa lotu 4978 z Aten do Wilna samolotu linii Ryanair. Maszyna realizująca ten rejs została zawrócona znad granicy białorusko-litewskiej i – zgodnie z doniesieniami prasowymi, zmuszona do lądowania w Narodowym Porcie Lotniczym w Mińsku. Sprawa, jakkolwiek w wielu szczegółach nie do końca jasna, każe postawić kilka pytań natury prawnej.

Jeszcze większy Falcon
6 maja 2021 r. w zakładach Dassault Aviation w Saint-Cloud ujawniono projekt najnowszego francuskiego samolotu odrzutowego klasy biznes – Falcon 10X. – Dzisiaj wprowadzamy nowy punkt odniesienia w lotnictwie biznesowym. Falcon 10X zapewni niezrównane wrażenia pasażerom zarówno podczas krótkich, jak i długich lotów, wraz z przełomowymi funkcjami bezpieczeństwa zapożyczonymi z myśliwców Dassault. Zoptymalizowaliśmy każdy aspekt samolotu z myślą o pasażerach i ustanowiliśmy nowy poziom możliwości dla samolotów ultra-dalekiego zasięgu – powiedział prezes i dyrektor generalny Dassault Eric Trappier.

Rosja nadal stawia na własne liniowce, cz. II
16 grudnia 2020r. na lotnisku w Żukowskim odbył się pierwszy lot turbośmigłowego samolotu komunikacji regionalnej Ił-114-300, który w założeniu OAK ma stać się następcą An-24 i importowanych turbośmigłowych samolotów komunikacji regionalnej, takich jak ATR-42/-72 i Bombardier Q400.

Pół wieku izraelskich Herculesów, cz. II
W pierwszej części naszej opowieści o Herculesach z gwiazdami Dawida poznaliśmy sekrety ich tajnych operacji, do niedawna osłoniętych szczelną zasłoną informacyjną. Teraz pora spojrzeć na ich specyficzne izraelskie modyfikacje i modernizacje.

Wojskowy Sokół nad Tatrami
W połowie listopada 2020 r. dla wsparcia Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR) do Zakopanego skierowany został wyposażony w śmigłowiec Sokół wojskowy Lotniczy Zespół Poszukiwawczo-Ratowniczy 8 z 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego pełniący służbę w ramach służby poszukiwania i ratownictwa lotniczego. W czasie miesięcznego dyżuru jego załogi wraz z ratownikami TOPR wzięły udział w 10 akcjach, udzielając pomocy 14 osobom.

Trzecie wejście smoka
W ostatnim półroczu Chiny przeprowadziły trzy spektakularne misje kosmiczne. Przypomnijmy je chronologicznie: sprowadzenie na Ziemię próbek gruntu z Księżyca (Chang'e 5, grudzień 2020), wysyłanie pierwszego modułu swojej własnej stacji kosmicznej (Tianhe, marzec 2021) i wreszcie osadzenie na powierzchni Marsa lądownika z łazikiem (Zhurong, maj 2021).

Jak badano Li-2
25 sierpnia 1960 r. o 09:09 z lotniska Gdańsk-Wrzeszcz (działało do 1 maja 1974) wystartował samolot Li-2 wersji fotogrametrycznej o znakach rejestracyjnych SP-LAL i imieniu własnym Lucynka (nr fabr. 18424008). Załoga samolotu, w skład której wchodzili m.in. pilot Juliusz Stamler i operator sprzętu fotograficznego Edward Kosmalski, miała wykonać zdjęcia lotnicze górnej Wisły w okolicach Stargardu Gdańskiego, Gręblina, Piaseczna i Skórcza. O 9:20 pilot w rozmowie z kontrolerem stwierdził: pogoda jest dobra, ale nie można robić zdjęć.

Tatrzański rekonesans 2021
Tak jak przed laty otwieraliśmy podczas Pucharu Beskidów wspólne niebo nad Polską, Czechami i Słowacją przed oficjalnym zniesieniem granic w Europie, tak i tym razem podczas lotu w 2021, po epidemii, można poczuć samotność odkrywcy na beskidzkich i tatrzańskich szlakach.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem czerwcowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony