Skrzydlata Polska 06/2019 już w sprzedaży

Skrzydlata Polska 06/2019

Czerwcowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Katastrofa SSJ 100
5 maja 2019 r. podczas awaryjnego lądowania na lotnisku Szeremietiewo pod Moskwą rozbił się i spłonął samolot SSJ 100. W katastrofie zginęło 41 pasażerów. Co było przyczyną tragedii na Szeremietiewie? Na to pytanie odpowie dopiero specjalna komisja. O tym, co się wydarzyło, sporo jednak wiadomo. Między innymi z oficjalnego komunikatu Rosawiacji. O wielu ciekawych szczegółach informują też rosyjskie media.

F-16 po turecku
Turcja to użytkownik trzeciej co do wielkości floty samolotów Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon na świecie (nieoficjalnie zwanych przez pilotów "Viper", ang. żmija) i jedno z niewielu państw, które samolotów tego typu używa już od ponad trzech dekad. Co ciekawe, większość F-16 zakupionych dla Türk Hava Kuvvetleri (tureckich wojsk lotniczych) została wyprodukowana w rodzimych zakładach, które stworzono od podstaw właśnie w tym celu, i które też w ostatnich latach przeprowadziły gruntowną modernizację większości egzemplarzy.

Teksańczycy w Powidzu
9 marca br. w Powidzu zakończyła się pierwsza tegoroczna edycja "Aviation Detachment 19-1", w której brały udział trzy amerykańskie transportowce C-130H2 i blisko 100 amerykańskich żołnierzy ze 181. Eskadry Lotnictwa Transportowego 136. Skrzydła Lotnictwa Transportowego (181st Airlift Squadron, 136th Airlift Wing) stacjonującej w Fort Worth w Teksasie. Ze strony polskiej zaangażowany był natomiast głównie personel 33. Bazy Lotnictwa Transportowego i dwa C-130E.

Gra o nuklearną sukcesję
Pod koniec stycznia bieżącego roku niemieckie ministerstwo obrony podało do publicznej wiadomości, iż amerykański Lockheed Martin F-35A Lightning II nie będzie już brany pod uwagę jako kandydat na nowy samolot bojowy, który za kilka lat zastąpić ma w Luftwaffe uderzeniowe samoloty PANAVIA Tornado. Oświadczenie to okazało się być sporym zaskoczeniem dla większości analityków wojskowych, którzy spodziewali się raczej, iż ostatecznie o niemiecki kontrakt rywalizować będą ze sobą europejski Eurofighter Typhoon (w Niemczech znany jako EF2000 lub po prostu Eutofighter) i właśnie F-35A. Tymczasem, jak się okazuje, obecnie do walki o zamówienie na dziewięćdziesiąt maszyn – oprócz europejskiego myśliwca – staje amerykański Boeing F/A-18E/F Super Hornet i jego wersja walki elektronicznej EA-18G Growler.

Typhoon – nowa jakość wojsk lotniczych Omanu
Silāh al-Jaww as-Sultāniy 'Umān (wojska lotnicze Sułtanatu Omanu) od początku swojego istnienia miały w wyposażeniu wyłącznie samoloty brytyjskie i/lub europejskie. Od niedawna są też jednym z użytkowników wielozadaniowych samolotów bojowych Eurofighter Typhoon.

30 lat AVIOMET
Przedsiębiorstwo Badawczo-Produkcyjne AVIOMET obchodzi 30-lecie swojego istnienia. Warszawska spółka zajmuje się konstruowaniem, produkcją i dostawami wyspecjalizowanych systemów oraz urządzeń przeznaczonych do wykonywania pomiarów meteorologicznych. Jak wspomina prezes AVIOMET Lechosław Kumoch, na pomysł zajęcia się dostarczaniem nowoczesnych urządzeń pomiarowych dla lotnictwa wpadł pod koniec lat 1980., kiedy jako wykładowca Zakładu Meteorologii Wojskowej Akademii Technicznej był opiekunem praktyk na lotniskach.

Dragon2, Starliner czy Orion?
W Stanach Zjednoczonych od wielu lat przygotowywane są nowe załogowe statki kosmiczne, które pozwolą Amerykanom uniezależnić się od rosyjskich Sojuzów. Od czasu wycofania wahadłowców Space Shuttle w 2011 roku amerykańscy astronauci muszą bowiem korzystać w rosyjskich statków, by dotrzeć na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS. Wprawdzie w ramach porozumienia o współpracy pomiędzy udziałowcami ISS to właśnie Rosjanie od roku 2000 odpowiadają za transport stałych załóg do stacji i z powrotem na Ziemię, jednak brak możliwości wykonywania własnych lotów załogowych jest dla mocarstwa kosmicznego dość upokarzający.

Air Fair w Bydgoszczy po raz dwunasty
W majowy piątej i sobotę (17-18 maja) swoje podwoje dla profesjonalistów lotniczych i wszystkich entuzjastów polskich skrzydeł otworzyły na ulicy Szubińskiej w Bydgoszczy Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2, goszcząc dwunastą już edycję wystawy i targów Air Fair.

Wręczenie pieniędzy z aukcji
15 maja 2019 roku w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu odbyła się uroczystość przekazania pieniędzy zebranych podczas XXIV Balu Lotników i Polskiej Obronności. Prezes Fundacji Ludzi Lotnictwa (FL2), Witold Ostrowski przekazał zebraną kwotę beneficjentowi – st. chor. szt. Arturowi Dutkowskiemu. Ta kwota to aż 52.400 zł z licytacji przedmiotów podarowanych na aukcję na Balu, który odbył się 2 ,marca 2019 r. w Warszawie.

Międzynarodowa Fiesta Balonowa Stalowej Woli
Od 9 do 12 maja 2019 r. w okolicach Stalowej Woli na niebie królowały balony. Rozgrywano bowiem różne konkurencje składające się na Międzynarodową Fiestę Balonową o Puchar Prezydenta tego miasta.

Polacy pod niebem Hampshire
Położone na południowy zachód od Londynu lotnisko Lasham było polskie przez ponad rok na przełomie 1943 i 1944 roku. Po wojnie na jego terenie, przez niemal 30 lat działał Klub Szybowcowy Stowarzyszenia Lotników Polskich w Wielkiej Brytanii, będący łącznikiem między wojenną emigracją a młodszym pokoleniem, dając możliwość nietracenia kontaktu z powietrzem. Był pierwszym polskim związkiem lotniczym działającym w ramach gospodarki rynkowej – miał osoby wspierające i kilka szybowców ozdobionych biało-czerwoną szachownicą. Osiągał sukcesy na zawodach, reprezentując po wojnie polskie skrzydła nad Anglią. W tym roku przypada 60. rocznica rozpoczęcia szkolenia na Bocianie po starcie z lotniska w hrabstwie Hampshire.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem czerwcowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

Źródło: Skrzydlata Polska
comments powered by Disqus