Przejdź do treści
Źródło artykułu

Skrzydlata Polska 02/2024 już w sprzedaży

Lutowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Roll-out X-59 i początek budowy X-65
Konstruowane i wytwarzane przez Stany Zjednoczone Ameryki samoloty eksperymentalne serii X nie budzą już tak wielkich emocji i zainteresowania jak niegdyś. Na początku stycznia 2024 miały miejsce ważne wydarzenia związane z dwoma z nich. Lockheed Martin zaprezentował demonstrator technologii cichego samolotu naddźwiękowego X-59, a Aurora Flight Sciences rozpoczęła budowę X-65, który ma być sterowany aktywną kontrolą opływu.

Typhoon z nowym radarem 
W pierwszym tygodniu stycznia koncern BAE Systems poinformował, że pierwszy samolot wielozadaniowy Eurofighter Typhoon brytyjskich Royal Air Force został wyposażony w nową pokładową stację radiolokacyjną ECRS Mark 2 z anteną fazowaną. Prace zrealizowano w zakładach w Warton w hrabstwie Lancashire w Wielkiej Brytanii.

Początek sprzedaży Helixa 
Pivotal – projektant ultralekkich samolotów eVTOL – rozpoczął oficjalną sprzedaż jednomiejscowego pojazdu Helix. By móc nim latać nie jest potrzebna licencja pilota. Wystarczy krótkie przeszkolenie. Rekreacyjne loty będzie mógł wykonywać nie tylko właściciel, ale i inne przeszkolone osoby, którym udostępni on pojazd.

Katastrofa w Tokio
2 stycznia 2024 lądujący na lotnisku Tokio-Haneda Airbus A350-900 Japan Airlines zderzył się z samolotem patrolowym DHC-8-315Q MPA Kaijō Hoan-chō, który transportował ładunek do bazy lotniczej Niigata w ramach niesienia pomocy po trzęsieniu ziemi na półwyspie Noto. W wyniku kolizji uszkodzone zostało przednie podwozie i nosowa część kadłuba A350, a wskutek zderzenia oba samoloty zapaliły się.

Kiedy pas nie jest wolny…
Katastrofa na lotnisku Tokio-Haneda boleśnie przypomniała, że pomimo wprowadzania coraz doskonalszych procedur i rozwiązań technicznych, naziemne kolizje startujących lub lądujących cywilnych samolotów i śmigłowców z innymi statkami powietrznymi wciąż pozostają bardzo poważnym zagrożeniem, a od końca II wojny światowej zanotowano na świecie łącznie około 34 poważnych zderzeń na pasach startowych, w których uczestniczyły cywilne statki powietrzne, przy czym w co najmniej 19 z nich zginęli ludzie.

MAX-ymalne niedopatrzenie 
5 stycznia 2023 z lotniska w Portland w stanie Oregon w USA wystartował samolot pasażerski Boeing 737 MAX 9 (N704AL) należący do Alaska Airlines. Na jego pokładzie znajdowało się 171 pasażerów i 6 członków załogi. Mieli lecieć do Ontario w Kalifornii.

Sukces na Antypodach. Sebastian Kawa Mistrzem Świata po raz 18
W dniach 2-16 grudnia 2023 pod skwarnym niebem Australii rozgrywano 37. Szybowcowe Mistrzostwa Świata. Sebastian Kawa po raz 18. pokonał elitę szybowników. Do tego doliczyć trzeba 9 tytułów mistrza Europy, dwa złote wawrzyny Światowych Igrzysk Lotniczych, 3 srebrne i 4 brązowe medale z takich imprez oraz wiele sukcesów w zawodach niższej kategorii.

Viik w owczej skórze
Estończyk Eduard Wiik (Viik) z dniem 20 października 1944 został formalnie przeniesiony z Armii Czerwonej do – jak to ówcześnie określano – Odrodzonego Wojska Polskiego. Jako dowódca 6. Pułku Lotnictwa Szturmowego zyskał sobie szacunek i sympatię polskich podkomendnych. Jego ogromne doświadczenie, a zapewne i nie-rosyjska narodowość sprawiły, że strzelcy pokładowi wspominali go ciepło nawet po kilkudziesięciu latach.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem lutowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony