Przejdź do treści
Źródło artykułu

Skrzydlata Polska 01/2024 już w sprzedaży

Styczniowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

EcoPulse oblatany 
EcoPulse, demonstrator samolotu o napędzie hybrydowo-elektrycznym, opracowany wspólnie przez przedsiębiorstwa Daher, Safran i Airbus odbył pierwszy lot w trybie hybrydowo-elektrycznym.

Dwa projekty Hill Helicopters 
Zlokalizowany w Duxford oddział Imperial War Museum znany jest jako miejsce pokazów lotniczych, w których udział biorą liczne latające zabytki. Jednak 6 grudnia 2023 można było tam zobaczyć inne niż zazwyczaj statki powietrzne – pełnowymiarowe makiety śmigłowców brytyjskiej spółki Hill Helicopters.

Saudyjskie gwiazdy 
W ramach ubiegłorocznych obchodów tego święta na terenie Arabii Saudyjskiej zorganizowano różnego rodzaju wydarzenia. Jednym z nich była parada lotnicza nad miastem Dżudda, do udziału w której został zaproszony nasz korespondent.

Tygrysy ćwiczą we Włoszech 
Po 35 latach NATO Tiger Meet znowu zagościło we Włoszech. Tegoroczna edycja tradycyjnego spotkania lotników Sojuszu z jednostek mających w godle tygrysa lub innego drapieżnego kota odbyła się w bazie Gioia del Colle.

Sekrety A220 
W połowie listopada 2023 grupa polskich dziennikarzy miała możliwość zwiedzenia zakładów Airbusa w kanadyjskim Mirabel i zapoznania się z procesem produkcji samolotów komunikacyjnych A220.

Air France mają 90 lat 
30 sierpnia 1933, za namową ówczesnego Ministra Transportu Lotniczego Pierre’a Cota, pięciu głównych francuskich przewoźników: Air Orient, Air Union, Lignes Farman, CIDNA i nieco później Aéropostale, połączyło się, tworząc jedne narodowe linie lotnicze.

Pożegnanie europejskich Fokkerów 
4 listopada 2023 należący do rumuńskich linii lotniczych Carpatair 32-letni Fokker 100 (zn. rej. YR-FKB), wykonał ostatni lot z pasażerami z Genui do Palermo, a następnego dnia powrócił na macierzyste lotnisko w Timișoarze. Był to ostatni lot rejsowy samolotu tego typu w Europie.

Super Scoopery nad Korsyką 
Samoloty gaśnicze (pożarnicze) są jednym z kluczowych zasobów służb pożarowych w kilku europejskich państwach basenu Morza Śródziemnego. Co ważne, mimo ich znaczenia, żadne z państw Starego Kontynentu nie produkuje takich samolotów.

Wydarzenia 2023 i prognozy 2024 
W 2023 zrealizowano 6 lotów załogowych (z dziewięciu planowanych), w tym trzy amerykańskie, dwa chińskie i tylko jeden rosyjski. Rosjanie po raz pierwszy ustąpili pod tym względem Chińczykom, a powodem była awaria statku Sojuz MS-22 w trakcie jego misji na MSK.

Badania wytrzymałościowe samolotu TS-11 Iskra
Wprowadzenie do wyposażenia Wojsk Lotniczych samolotów odrzutowych wymusiło potrzebę zbudowania nowoczesnego samolotu szkolno-treningowego, dzięki któremu w porównaniu z nauką na samolotach tłokowych czas szkolenia ucznia uległby znacznemu skróceniu, co spowodowałoby obniżenie kosztów.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem styczniowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony