Przejdź do treści
Źródło artykułu

Skrzydlata Polska 01/2022 już w sprzedaży

Styczniowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Policyjne śmigłowce na straży granicy
Od kilku miesięcy policyjni lotnicy wspierają Straż Graniczną, monitorując z powietrza rejon granicy polsko-białoruskiej. Doświadczenie i niezawodny sprzęt pozwalają im w bezpieczny sposób realizować nawet najtrudniejsze zadania.

Katarskie lotnictwo rośnie w siłę
W obecnych trudnych czasach, gdy państwa Europy Zachodniej niezbyt chętnie wydaje fundusze na polepszanie zdolności obronnych, a w większości krajów floty wojsk lotniczych poddawane są ciągłym redukcjom i cięciom budżetowym, rozwój wojsk lotniczych emiratu Kataru jest ewenementem na skalę światową.

Przed pożegnaniem czeskich Mi-24 cz. I
Powoli dobiega końca służba śmigłowców Mi-24/35 w wojskach lotniczych naszych południowych sąsiadów. Armáda České republiky powoli przygotowuje się do ich całkowitego zastąpienia amerykańskimi Bell UH-1Y Venom i AH-1Z Viper, których dostawy zaplanowano na lata 2023-2024. Rok później ze służby wycofane mają zostać ostatnie Mi-24/35. zamknie to po 47 latach historię służby tych śmigłowców w Czechosłowacji i Republice Czeskiej, gdzie od 1978 roku eksploatowano ich łącznie aż 78.

Limy wskrzeszone
Samoloty z rodziny MiG-15 i ich licencyjne wersje są jednym z symboli nie tylko wojny w Korei, ale praktycznie całej zimnej wojny, a także najliczniej produkowanymi odrzutowcami bojowymi w historii lotnictwa. W polskim lotnictwie wojskowym służyły ponad 40 lat – od 1951 do 1993. Licencyjne Lim-1 i Lim-2 wprowadziły nasz przemysł lotniczy do grona producentów odrzutowców.

Pierwszy lot samolotu eVTOL maker
16 grudnia 2021 Archer Aviation oblatał dwumiejscowy demonstrator technologii samolotu eVTOL Maker. Lot odbył się bez pilota na pokładzie.

W wingsuicie nad piramidami
42-letni skoczek spadochronowy Frédéric Fugen od lat pozostaje jednym z najbardziej innowacyjnych skydiverów i BASE jumperów skaczących w specjalnych kombinezonach, nazwanych po angielsku wingsuit. Zmniejszają one prędkość opadania i zwiększają prędkość postępową, pozwalając na znacznie dłuższe przebywanie w powietrzu.

Test systemu Rapid Dragon
US Air Force przeprowadziły test systemu Rapid Dragon. Zrzucony z ładowni samolotu transportowego MC-130J pocisk manewrujący JASSM-ER zniszczył cel na Zatoce Meksykańskiej.

Latający hotel dla VIP
Przedsiębiorstwo Lufthansa Technik zaprezentowało nowy projekt wyposażenia samolotu szerokokadłubowego Airbus Corporate Jet ACJ330, wzorowany na superjachcie. Koncepcja,nazwana Explorer, zakłada, że posiadacz tego niezwykłego statku powietrznego będzie mógł nie tylko podróżować nim w dowolnym czasie do niemal każdego miejsca na świecie, ale także używać go jako dopasowanego do swoich wymagań luksusowego hotelu i bazy umożliwiającej organizowanie różnego rodzaju zajęć rekreacyjnych i wycieczek.

Wydarzenia 2021
Rok ubiegły (2021) zapisał się w historii astronautyki dużą, choć nie rekordową, liczbą lotów załogowych. Przeprowadzono 8 lotów kosmicznych: 3 z Rosji, 3 z USA i 2 z Chin. W XXI wieku tylko 2009 okazał się pod tym względem bogatszy, gdyż przeprowadzono ich wówczas 9 (4 rosyjskie i 5 amerykańskich). Nie uwzględniamy tu suborbitalnych lotów turystycznych, które nie są zaliczane do kosmicznych. Warto jednak odnotować ich rozpoczęcie w 2021 roku: Blue Origin przeprowadziła trzy takie loty na wysokość ponad 100 km, a Virgin Galactic jeden lot na wysokość 86 km.

Brzydkie kaczątko ze Słowenii
Z pewnością znacie bajkę Andersena o brzydkim kaczątku. Ale czy wiecie, że to nie tylko opowieść, ale też prawda? Historia ta rozpoczęła się w grudniu 2019, na lotnisku Ptuj w Słowenii.

40-lecie oblotu ULS-PW
W 2021 minęło 40 lat od oblotu pierwszego kompozytowego szybowca zbudowanego po wojnie w Politechnice Warszawskiej – ULS-PW. Był to jeden z pierwszych na świecie szybowców zwanych dzisiaj ultralekkimi – jego masa wynosiła zaledwie 57 kg.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem styczniowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony