Skrzydlata Polska 01/2020 już w sprzedaży

Skrzydlata Polska 01/2020

Styczniowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Ukraiński Boeing 737 zestrzelony w Iranie
8 stycznia 2020 r., wkrótce po starcie z Teheranu rozbił się należący do UIA Boeing 737 ze 176 osobami na pokładzie. W katastrofie wszyscy lecący samolotem zginęli. Po 3 dniach okazało się, że maszyna została zestrzelona przez pociski z irańskiego kompleksu Tor-MI.

Nowości Fundacji Ludzi Lotnictwa – FL2
Zgodnie z zapisami zawartymi w Statucie FL2 – Fundacji Ludzi Lotnictwa, 5 grudnia 2019 r. odbyło się, zwołane przez Radę Fundacji, Zebranie Fundatorów. W trakcie zebrania prezes Fundacji Witold Ostrowski przedstawił sprawozdanie z działalności za okres działania od 2015 roku. Podkreślił, że wszystkie zapisy i cele działalności zawarte w Statucie Fundacji zostały zrealizowane dzięki zaangażowaniu członków zarządu Fundacji, jak również Rady Fundatorów. Zwrócił uwagę na fakt ogromnego wsparcia w działalności udzielanego przez Agencję Lotniczą Altair i ML "Skrzydlata Polska".

Lata 20., lata 30.: epoka heroiczna
W latach 20. XX wieku w Polsce, po odzyskaniu niepodległości i wygranej wojnie z bolszewikami, dominowało pragnienie stworzenia nowego, silnego państwa, a w nim do rozwoju nowego, niezwykle atrakcyjnego, owianego nimbem heroizmu rodzaju wykorzystania i uprawiania nowoczesnej techniki – lotnictwa.

Oszustwa Boeinga w dokumentach
9 stycznia 2020 r. Boeing przekazał Kongresowi USA 117 stron dokumentów, które ujawniają, w jaki sposób podczas certyfikacji samolotów rodziny 737 MAX pracownicy koncernu mówili o oszukiwaniu międzynarodowych regulatorów lotniczych i przewoźników kupujących te samoloty. Wynika z nich, że Boeing prezentował nowe oprogramowanie do sterowania lotem, które później spowodowało dwie katastrofy – układ wspomagania stateczności zabezpieczający przed przeciągnięciem (MCAS), jako proste uzupełnienie istniejącego systemu, stosowanego w modelu 737 NG. Chciał w ten sposób uniknąć dodatkowej certyfikacji i szkoleń pilotów. – Ten samolot został zaprojektowany przez klaunów nadzorowany przez małpy – napisał jeden z pilotów Boeinga do drugiego w 2017 roku.

Cobra Warrior 2019
Baza królewskich wojsk lotniczych (Royal Air Force) – RAF Waddington, usytuowana pośrodku terytorium Wielkiej Brytanii, na południe od Lincoln i tylko 50 km od wschodniego wybrzeża kraju, była idealnym lotniskiem do rajdów bombowych nad okupowaną Europą podczas II wojny światowej. Waddington była wówczas jedną z wielu baz rozsianych po hrabstwie Lincolnshire, które z uwagi na ich liczbę złożyły się na nieoficjalną nazwę tego obszaru – Bombowe Hrabstwo. Dzisiaj bombowce w Waddington to już tylko historia.

Chipmunki wiecznie młode
Força Aérea Portuguesa (FAP, wojska lotnicze Portugalii) od niemal siedmiu dekad używają do szkolenia selekcyjnego samolotów de Havilland DHC-1 Chipmunk i wszystko wskazuje na to, że ich służba potrwa kolejne dziesięciolecia.

Wojskowy Sokół ratuje w Tatrach
7 uratowanych osób w 6 akcjach przeprowadzonych w ciągu zaledwie 5 dni – to bilans dyżuru w Zakopanem wojskowego śmigłowca W-3WA SAR i jego załogi z 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego, pełnionego od 1 do 9 grudnia 2019 r. na rzecz Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Rosyjskie "Warbirdy"
Salon techniczny i kosmiczny MAKS-2019 poza główną wystawą miał też mniej spektakularną odsłonę. Nieco na uboczu, na samym końcu stanęły obok siebie trzy niewielkie maszyny noszące charakterystyczne zielono-szare kamuflaże. Były to odtworzone trzy ikony radzieckiego lotnictwa lat 30. i 40. ubiegłego wieku: Polikarpow I-15 bis, MiG-3 oraz Ił-2M.

2019 w kosmosie słaby rok wielkich graczy
Minął 2019 – kolejny rok, w którym nie nastąpiło oczekiwane wprowadzenie do użytku nowych amerykańskich statków załogowych. Dragon-2 i Starliner wykonały jedynie testowe loty bezzałogowe, a Chińczycy nie latają od 2016 roku, więc bilans 2019 roku w tej dziedzinie jest bardzo ubogi. Ale był to ważny rok dla badań małych ciał Układu Słonecznego: japońska sonda pobrała dwie próbki w planetoidy Ryugu, amerykańska, okrążająca planetoidę Bennu, przygotowuje się do podobnej akcji, a na krańcach Układu Słonecznego nastąpiło spotkanie innej amerykańskiej sondy z całkowicie nieznanym typem lodowej planetoidy. W automatycznych badaniach Księżyca wynik 1:2, bowiem chińska sonda pomyślnie wylądowała na jego powierzchni (i to na odwrotnej stronie), natomiast izraelska i indyjska rozbiły się.

To i owo o szybowcach
Przez tysiąclecia ludzie mogli tylko marzyć o lataniu na wzór ptaków. Próbowali tego różni śmiałkowie, ale dopiero niemiecki przemysłowiec Otto Lilienthal u schyłku XIX wieku wykonał około 2000 lotów i zbudował 18 aparatów latających. Nim zginął, opisał te doświadczenia. W 1903 roku Richard Pears z Nowej Zelandii, oraz bracia Wright w USA dodali śmigła do takich aparatów, tworząc pierwsze samoloty. Miały one więcej walorów użytkowych, więc zainteresowało się nimi wojsko, a I wojna światowa spowodowała ich lawinowy rozwój.

Polska eskadra z Duxford startuje w 2020
Już od stycznia 2020 roku rozpoczynają się na wyspach brytyjskich obchody 80-lecia Bitwy o Anglię. Dla uczczenia i upamiętnienia roli polskich pilotów w jej przebiegu bazująca na dawnym lotnisku RAF w Duxford w hrabstwie Sussex (na północ od Londynu, na południe od Cambridge) – Historic Aircraft Collection sformowała Polish Heritage Flight – Eskadrę Polskich Tradycji, złożoną z zabytkowych myśliwców Hurricane i Spitfire w barwach polskich jednostek – dywizjonów 303 i 317.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem styczniowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

Źródło: Skrzydlata Polska
comments powered by Disqus