Przejdź do treści
Skok ze stratosfery, jakiego jeszcze nie było (fot. Bartek Syta)
Źródło artykułu

Skok ze stratosfery, jakiego jeszcze nie było

Rekordowy zespół w składzie: Tomasz Kozłowski, Tomasz Witkowski, Arkadiusz Majewski – skoczkowie spadochronowi oraz Dariusz Brzozowski i Włodzimierz Klósek - piloci balonu, planuje ustanowić rekord Europy w wysokości grupowego skoku ze spadochronem z balonu na ogrzane powietrze oraz rekord Europy w pokonanym dystansie podczas swobodnego spadania w trzyosobowej formacji.

Ten niezwykły wyczyn ustanowi także rekord Polski w kategorii: najwyższy lot balonu na ogrzane powietrze.

Polska Stratosfera to również próba ustanowienia nieoficjalnego rekordu świata.


Team piloci Darek Brzozowski, Włodek Klósek oraz skoczkowie Arek Majewski, Tomek Kozłowski i Tomek Witkowski. (Fot. Bartek Syta)

Zespół skoczków i pilotów przygotowywał się do skomplikowanej technicznie misji przez ponad 2 lata. Ostatnie pół roku to czas intensywnych treningów i przygotowań.

W środę przeprowadzono testy sprzętu i ubioru w zamrażalni. Wnioski są takie, że potrzeba docieplić nogi, nad czym już pracuje YETI. Przed wejściem do komory chłodniczej skoczkowie musieli odkazić cały sprzęt, no i siebie. Popołudniu, pod Białymstokiem u pilota Darka Brzozowskiego, trenowali załadunek i wyjście z kosza balonu.


fot. Bartek Syta - z: Tomasz Witkowski i Tomasz Kozłowski

Ze względu na prognozy silnych wiatrów w górnych warstwach troposfery, odwołano termin startu 10-11 listopada. Najbliższy możliwy termin to 15-18 listopada. Trzymajcie kciuki za pogodę!

Tradycyjny balon na ogrzane powietrze wzniesie się na ok. 12.000 metrów. Na tej wysokości trójka skoczków wyskoczy z balonu tworząc trzyosobową formację. Grupa skoczków trzymając się za ręce będzie spadać swobodnie do wysokości ok. 1.500 metrów, gdzie rozłączy się, by następnie otworzyć spadochrony na wysokości ok. 1.200 metrów. Piloci podczas całej niebezpiecznej misji, a skoczkowie do momentu skoku, przebywać będą w otwartym koszu bez żadnej kapsuły chroniącej zespół przed niskim ciśnieniem i skrajnie niską temperaturą.

Planowana szybkość lotu formacji: ponad 300 km/h.

Planowana długość lotu od wyskoczenia z balonu do lądowania na ziemi: ok. 6 minut.

Temperatura i ciśnienie na wysokości 12.000 metrów: ok. -58 st. C; ok. 200 hPa.

Na zdjęciu głównym: od lewej Arkadiusz Majewski, Tomasz Kozłowski, Dariusz Stachura (Prezes Termo Organiki), Tomasz Witkowski i Katarzyna Witkowska. (Fot. Bartek Syta)

Więcej informacji na stronie: www.polskastratosfera.pl oraz na Facebooku.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony