Przejdź do treści
Ministerstwo Infrastruktury
Źródło artykułu

Sekretarz Stanu o koncepcji lotniska centralnego dla Polski na konferencji „Porty lotnicze”

- Odpowiedź na pytanie, gdzie będzie zlokalizowany centralny port lotniczy dla Polski i czy powstanie, rząd poda po zakońconych pracach analitycznych – powiedział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Tadeusz Jarmuziewicz, otwierając konferencję „Porty lotnicze. Infrastruktura i marketing – wyzwania dla polskich portów” 2 października br. w Warszawie – W przypadku pozytywnych wyników oceny, oczekujemy partnerstwa publiczno-prywatnego przy budowie takiego portu – dodał.

Sekretarz Stanu T. Jarmuziewicz poinformował, że wszczęta została procedura międzynarodowego przetargu nieograniczonego na wykonanie opracowania „Koncepcja lotniska centralnego dla Polski – prace analityczne”. Podstawą uruchomienia projektu jest, opracowana w Ministerstwie Infrastruktury, Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia(SIWZ).

- Celem zamówienia jest uzyskanie obiektywnej, w pełni merytorycznej podstawy do podjęcia decyzji o budowie lotniska centralnego dla Polski lub o rozwijaniu infrastruktury lotniskowej kraju bez takiego lotniska – powiedział Wiceminister T. Jarmuziewicz. - LCP zdefiniowaliśmy jako port lotniczy o charakterze regionalnego lub subregionalnego w skali Europy portu węzłowego, tzw. hubu, funkcjonującego na bazie siatki połączeń dominującego przewoźnika, o znaczącym udziale ruchu tranzytowego oraz znaczącym udziale w lotniczym ruchu pasażerskim w Polsce, będącym jednocześnie kluczowym elementem multimodalnego węzła systemu transportowego kraju – podkreślił.

W ramach studium zanalizowane zostaną wielowariantowe scenariusze z uwzględnieniem LCP i bez tego lotniska, w celu pozyskania informacji o wpływie decyzji o jego budowie lub zaniechaniu na regionalne porty lotnicze oraz PLL LOT SA. Studium będzie udostępnione do publicznej dyskusji, jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Sekretarz Stanu T. Jarmuziewicz przedstawił uczestnikom konferencji aktualne prace legislacyjne resortu w dziedzinie transportu lotniczego. Poinformował, że w pierwszej połowie października br. resort opublikuje na stronie internetowej do konsultacji projekt Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wykazu lotnisk i lądowisk wojskowych, które mogą być wykorzystane na potrzeby lotnictwa cywilnego, z wyszczególnieniem gruntów oraz ich statusu, przekazywanych samorządom przez Agencję Mienia Wojskowego, w związku z wejściem w życie ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa oraz o AMW. Ustawa umożliwia rozwój cywilnej infrastruktury lotniskowej, niezbędnej w sytuacji szybko rosnącego ruchu lotniczego.

Charakteryzując obecny stan polskich portów lotniczych Wiceminister T. Jarmuziewicz stwierdził, że niektóre z nich są już na granicy przepustowości. - Zgłoszone potrzeby inwestycyjne portów przekroczyły już 1 mld zł – powiedział.

Sekretarz Stanu T. Jarmuziewicz odpowiadał także na pytania uczestników konferencji dotyczące koncepcji powstania LCP. Bardzo wysoko ocenili oni Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia, określając ją jako najlepszy z dotychczasowych dokument, który wpłynie decydująco na rozwój transportu lotniczego w Polsce.

Konferencja, której organizatorem jest Top Consulting Conferences&Trainings S.A. odbywa się w dniach 2 – 3 października br. w Airport Hotel Okęcie. Uczestnikami są przedstawiciele zarządów portów lotniczych, samorządów – marszałków, prezydentów, burmistrzów i starostów, reprezentanci instytucji rządowych odpowiedzialnych za rozwój transportu lotniczego, a także firm projektujących i budujących infrastrukturę lotniskową oraz okołolotniskową. Obecni są także przedstawiciele linii lotniczych, organizacji i stowarzyszeń zainteresowanych rozwojem transportu lotniczego.

Udział Sekretarza Stanu Tadeusza Jarmuziewicz w takich konferencjach jest stałym elementem konsultacji społecznych resortu ze środowiskiem lotniczym.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony