Przejdź do treści
Źródło artykułu

Sejm upamiętni bohaterstwo polskich lotników

Posłowie chcą oddać hołd polskim lotnikom, którzy „walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej i swym poświęceniem przyczynili się do alianckiego zwycięstwa”. Projekt uchwały w tej sprawie przyjęła dziś sejmowa Komisja Obrony Narodowej. W tym roku przypada 75. rocznica bitwy o Anglię, w której znaczącą rolę odegrali Polacy.

Projekt uchwały upamiętniającej bohaterstwo polskich lotników zgłosili posłowie Platformy Obywatelskiej. Poparli go wszyscy członkowie komisji. Dokument musi jeszcze zostać zaakceptowany przez cały Sejm.

„Upamiętnienie polskich lotników z czasów II wojny światowej to ocalenie od zapomnienia naszej przeszłości, a przez to danie wzorców godnego postępowania młodemu pokoleniu” – napisali posłowie PO w uzasadnieniu do projektu. Ich zdaniem 75. rocznica Bitwy o Anglię jest najlepszą okazją, by przypomnieć nie tylko o dwóch najbardziej znanych dywizjonach myśliwskich – 302. i 303., ale i o innych polskich lotnikach walczących podczas II wojny światowej. Słowa uznania należą się także mechanikom, personelowi naziemnemu, technikom lotnictwa, ochotniczkom z Pomocniczej Lotniczej Służby Kobiet czy żołnierzom z 1 Samodzielnej Myśliwskiej Eskadry Lotniczej, która powstała w lipcu 1943 roku na terenie ZSRR.

Posłowie podkreślają w uzasadnieniu projektu, że siły powietrzne to wojskowa elita, a polscy lotnicy słyną z profesjonalizmu. „Dusza pilota w pełni odzwierciedla naturę niepoprawnego Polaka. Pogarda śmierci, niepowstrzymany poryw w walce, to wszak cechy żołnierza polskiego. Lotnicy polscy w pełni potwierdzali te pełne zapału porywy już od pierwszych dni września 1939 roku. Determinacja ta wynikała z indywidualnych predyspozycji, oddania dowódcom i wielopokoleniowego poświęcenia się ojczyźnie” – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.

Sejmowa komisja zajmowała się także poprawkami Senatu do ustawy podnoszącej wydatki na obronność z 1,95 do 2 proc. PKB. Chodzi o uchwaloną 27 maja nowelizację ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych. Senat wprowadził do niej pięć poprawek.

Jednak posłowie na dzisiejszym posiedzeniu odrzucili większość z nich. Przepadła m.in. propozycja senatorów, by zwolnić MON z obowiązku zasięgania opinii sejmowej Komisji Obrony Narodowej przy wydawaniu zarządzenia dotyczącego programu rozwoju Sił Zbrojnych.

– Posłom zależy, aby MON prosiło ich o opinię, nie rozumiem więc dlaczego senatorowie wtrącają się w tę sprawę – przekonywał poseł Zbyszek Zaborowski (SLD).

JT

Na zdjęciu głównnym: Piloci dywizjonu myśliwskiego 303, od lewej: P/O Ferić, Flt Lt Kent, F/O Grzeszczak, P/O Radomski, P/O Zumbach, P/O Łokuciewski, F/O Henneberg, Sgt. Rogowski, Sgt. Szaposznikow.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony