Przejdź do treści
Źródło artykułu

Sarex'24: test współpracy w sytuacjach kryzysowych na morzu, lądzie i w powietrzu

Akcje poszukiwawczo-ratownicze czy udzielanie pomocy samolotom po awaryjnym lądowaniu – w tym roku ćwiczenia sprawdzające gotowość wojska i innych służb do działań w razie kryzysu odbędą się w kilku województwach na północy i północnym wschodzie kraju. „Sarex ’24” rozpocznie się 20 maja i potrwa pięć dni. Szkolenie organizuje Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Konferencja zapowiadająca ćwiczenia „Sarex” odbyła się w Wilczynie w Wielkopolsce, gdzie m.in. będzie organizowane szkolenie.

Głównym jego celem jest sprawdzenie i zintegrowanie sił zbrojnych i układu pozamilitarnego do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym – mówił płk Marcin Szafraniec, szef Oddziału Ratownictwa Lotniczego i Morskiego Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Taktyczno-specjalne szkolenie, które organizowane jest już po raz szesnasty, odbędzie się w dniach 20–24 maja. Scenariusz „Sareksa” zakłada cztery epizody związane z prowadzeniem akcji poszukiwawczo-ratowniczych m.in. na morzu i udzielaniem pomocy statkom powietrznym po lądowaniu w trudno dostępnym rejonie. Służby sprawdzą się także w bojowych działaniach poszukiwawczo-ratowniczych. Przedsięwzięcie rozgrywane będzie w przestrzeni powietrznej oraz na obszarach kilku województw na północy i północnym wschodzie kraju, m.in. na Podlasiu, Pomorzu i w Wielkopolsce.

W przedsięwzięciu wezmą udział służby i instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo oraz prowadzenie działań ratowniczych, m.in.: dyżurne siły z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Żandarmerii Wojskowej, wojsk obrony terytorialnej, Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, służby poszukiwania i ratownictwa lotniczego, systemu ratownictwa morskiego czy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Sarex będzie kolejnym już sprawdzianem dla lotniczych i morskich zespołów poszukiwawczo-ratowniczych funkcjonujących w jednostkach podległych Dowództwu Generalnemu – zaznaczył płk Grzegorz Stępniak z DGRSZ. Z kolei płk Tomasz Pietruczuk z Dowództwa WOT podkreślił, że terytorialsi mają spore doświadczenie w akcjach poszukiwawczych.

W ramach „Sareksa” będzie działać również Akademia Ratownicza, której ideą jest przybliżenie środowisku cywilnemu zasad ratownictwa oraz popularyzowanie wiedzy na temat różnych systemów ratowniczych w Polsce. Pomysłodawcą przedsięwzięcia i głównym organizatorem jest Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza „Nocny Tropiciel”.

Główne spotkanie Akademii połączone z otwarciem ćwiczeń „Sarex” zaplanowano na 18 maja na terenie gminy Wilczyn. Kolejne odbędą się: 29 maja w Szkole Podstawowej nr 13 w Kaliszu (edycja edukacyjna dla dzieci), 14–15 czerwca w Łebie (morska), 20–21 września w gminie Gorzyce na Podkarpaciu (górska), oraz 19–20 października w Sulmierzycach w Wielkopolsce (edycja lądowa połączona z epizodem poszukiwawczo-ratowniczym po katastrofie samolotu). Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz.

AD
autor zdjęć: st.chor.sztab.mar. Arkadiusz Dwulatek

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony