Przejdź do treści
Mi-8 w locie zimą (fot. Sławomir Bartosik Lotnicza Agencja Fotograficzna)

Saperzy i załogi śmigłowców niszczą lód

8 grudnia zakończy się tygodniowe szkolenie załóg śmigłowców i żołnierzy wojsk inżynieryjnych w niszczeniu zatorów lodowych na rzekach. Tego rodzaju szkolenie odbywa się raz w roku, a udział w nim bierze blisko 60 saperów.

Nabyte umiejętności wykorzystywane są w akcjach ratowniczych podczas dużego mrozu, w sytuacjach wystąpienia zagrożenia powodziowego i podtopień mieszkańców areałów zalewowych oraz zniszczenia mostów przez kry lodowe.

Szkolenie załóg statków powietrznych i żołnierzy wojsk inżynieryjnych, w zakresie niszczenia zatorów lodowych na rzekach, z wykorzystaniem materiału wybuchowego wykładanego ze śmigłowców prowadzone jest w Inowrocławiu. Jego organizatorem jest 2 pułk inżynieryjny.

Piloci z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oraz 56 Bazy Lotniczej wspierają działanie saperów w możliwości szybkiego przemieszczenia się w miejsca niedostępne dla pojazdów lądowych. Jest to sposobność do trenowania współdziałania dwóch rodzajów Sił Zbrojnych.

Mi-8 i Mi-2 w locie zimą (fot. Sławomir Bartosik Lotnicza Agencja Fotograficzna)

(fot. Sławomir Bartosik Lotnicza Agencja Fotograficzna)

W ramach szkolenia doskonalone są umiejętności rozpoznawania pokryw i zatorów lodowych, wałów przeciwpowodziowych oraz sposobów ich niszczenia.

Do piątku żołnierze trenować będą przygotowanie wyposażania grup minerskich, określanie wielkości ładunków przy wykonywaniu prac minerskich, a także ochrony mostów przed spływem lodu.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony