Przejdź do treści
Źródło artykułu

Samolot Piaggio P.180 Avanti LPR wylądował na Babicach

Samolot Piaggio P.180 Avanti o znakach rejestracyjnych SP-MXH wykonał dziś swój ostatni lot. Po 20 latach służby w barwach Lotniczego Pogotowia Ratunkowego maszyna odchodzi na zasłużoną emeryturę.

Samolot Piaggio był wykorzystywany przez Samolotowy Zespół Transportowy. Realizowano nim następujące zadania:

  • lotniczy transport sanitarny (transport pacjentów wymagających opieki medycznej pomiędzy szpitalami);
  • lotniczy transport medyczny spoza granic kraju (np. transport do Polski obywateli naszego kraju, ofiar wypadków lub nagłych zachorowań, do których doszło poza granicami Polski);
  • lotniczy transport medyczny poza granice kraju (na specjalistyczne leczenie).

Samolot gościł na wielu lotniskach cywilnych i wojskowych, dużych i małych.

Nalot samolotu wynosi 6353 godziny, maszyna ma za sobą 9743 lądowania. Samolot realizując swoje zadania wykonał ponad 5000 misji i przeleciał ponad 3 miliony kilometrów. Na jego pokładzie przetransportowano 4000 pacjentów.

Najdłuższą misję (biorąc pod uwagę odcinek dolotowy do pacjenta, transport do szpitala i powrót do bazy) wykonano z lotniska Szczecin-Goleniów (powrót też na EPSC). Odcinek transportowy z pacjentem w tej misji odbywał się z Lisbony do Gdańska. Łącznie samolot przeleciał wówczas 5411 km.

Jedną z dłuższych misji był również transport pacjenta z Tunezji. Odcinek transportowy z pacjentem w tej misji odbywał się z Tunisu do Katowic. Łącznie misja miała 4015 km.

Sporym wyzwaniem były loty z noworodkami m.in. transporty do i z Londynu, loty podczas pandemii oraz loty z specjalistycznym sprzętem medycznym m.in. ECMO, kontrapulsatorem.

Dziś przebazowano samolot z lotniska Warszawa-Okęcie na lotnisko Warszawa-Babice. Zostanie tam zahangarowany w oczekiwaniu na decyzję o dalszym przeznaczeniu.

Obecnie w Samolotowym Zespole Transportowym wykorzystywane są trzy samoloty: dwa Bombardiery Learjet 75 Liberty i jeden Piaggio P.180 Avanti. Rocznie załogi realizują około 400-500 misji. W skład załogi wchodzi dwóch pilotów, ratownik medyczny/pielęgniarz i lekarz.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony