Ruszyła zbiórka funduszy na mural Stanisława Kluka

Na portalu zrzutka.pl została uruchomiona akcja zbierania funduszy na wykonanie Muralu Stanisława Kluka, który był  jednym z czołowych polskich pilotów szybowcowych, a także pilotem zawodowym w PLL LOT.

Wielokrotny reprezentant Polski w zawodach szybowcowych międzynarodowych i mistrzostwach świata. Posiadał diamentową odznakę szybowcową. Trzynastokrotny medalista mistrzostw Polski. W 1964 r. Stanisław Kluk z pasażerem na szybowcu Bocian ustanawia rekord świata na trasie trójkąta 100 km uzyskując V=107,8 km/h. Wiele lat związany był z Aeroklubem Stalowowolskim, gdzie zdobył srebrną odznakę szybowcową a później pracował zawodowo, był szefem modelarstwa, instruktorem lotniczym, szefem wyszkolenia.

Za całokształt osiągnięć otrzymał w 1977 r. od tygodnika Skrzydlata Polska indywidualne wyróżnienie „Złotego Cumulusa”. Na Szybowcowych Mistrzostwach Świata w 1972 w Vrsac (Jugosławia) zdobył brązowy medal w klasie otwartej. Na tych samych zawodach uzyskał puchar za najlepszy wynik na szybowcu 19-metrowym.
W 1980 roku ustanowił rekord odległości w przelocie po trasie trójkąta wynoszący ponad 893 km.

Do śmierci współpracował z Aeroklubem Stalowowolskim jako szkoleniowiec. Był traktowany przez młodych adeptów szybownictwa jako wzór do naśladowania. Był odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, z okazji Czterdziestolecia Aeroklubu Stalowowolskiego odznaczony został Złotą Odznaką Zasłużony dla Aeroklubu Polskiego.
Zmarł 2 listopada 2016 r. w Stalowej Woli.

Organizatorzy akcji wstępną grafikę umieścili na dole zrzutki. Przedstawia ona podobiznę Stanisława Kluka z szybowcem Jantar na którym latał, imieniem i nazwiskiem, datą urodzenia i śmierci oraz gwiazdkami symbolizującymi zdobyte mistrzostwa Polski.

Projekt może ulec nieznacznym poprawkom. Mural będzie namalowany na pięknie eksponowanej, bocznej ścianie czteropiętrowego bloku w Nisku, czyli w miejscowości urodzenia pilota.

Akcja zbiórki funduszy na mural Stanisława Kluka dostępna jest tutaj (LINK)