Przejdź do treści
Pilot Stanisław Kluk, fot. zrzutka pl
Źródło artykułu

Ruszyła zbiórka funduszy na mural Stanisława Kluka

Na portalu zrzutka.pl została uruchomiona akcja zbierania funduszy na wykonanie Muralu Stanisława Kluka, który był  jednym z czołowych polskich pilotów szybowcowych, a także pilotem zawodowym w PLL LOT.

Wielokrotny reprezentant Polski w zawodach szybowcowych międzynarodowych i mistrzostwach świata. Posiadał diamentową odznakę szybowcową. Trzynastokrotny medalista mistrzostw Polski. W 1964 r. Stanisław Kluk z pasażerem na szybowcu Bocian ustanawia rekord świata na trasie trójkąta 100 km uzyskując V=107,8 km/h. Wiele lat związany był z Aeroklubem Stalowowolskim, gdzie zdobył srebrną odznakę szybowcową a później pracował zawodowo, był szefem modelarstwa, instruktorem lotniczym, szefem wyszkolenia.

Za całokształt osiągnięć otrzymał w 1977 r. od tygodnika Skrzydlata Polska indywidualne wyróżnienie „Złotego Cumulusa”. Na Szybowcowych Mistrzostwach Świata w 1972 w Vrsac (Jugosławia) zdobył brązowy medal w klasie otwartej. Na tych samych zawodach uzyskał puchar za najlepszy wynik na szybowcu 19-metrowym.
W 1980 roku ustanowił rekord odległości w przelocie po trasie trójkąta wynoszący ponad 893 km.

Do śmierci współpracował z Aeroklubem Stalowowolskim jako szkoleniowiec. Był traktowany przez młodych adeptów szybownictwa jako wzór do naśladowania. Był odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, z okazji Czterdziestolecia Aeroklubu Stalowowolskiego odznaczony został Złotą Odznaką Zasłużony dla Aeroklubu Polskiego.
Zmarł 2 listopada 2016 r. w Stalowej Woli.

Organizatorzy akcji wstępną grafikę umieścili na dole zrzutki. Przedstawia ona podobiznę Stanisława Kluka z szybowcem Jantar na którym latał, imieniem i nazwiskiem, datą urodzenia i śmierci oraz gwiazdkami symbolizującymi zdobyte mistrzostwa Polski.

Projekt może ulec nieznacznym poprawkom. Mural będzie namalowany na pięknie eksponowanej, bocznej ścianie czteropiętrowego bloku w Nisku, czyli w miejscowości urodzenia pilota.

Akcja zbiórki funduszy na mural Stanisława Kluka dostępna jest tutaj (LINK)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony