Przejdź do treści
Pipistrel Explorer, fot. Skydream
Źródło artykułu

Pipistrel wprowadza nowy model samolotu – SW121 EXPLORER

Słoweński producent samolotów Pipistrel wprowadził do swojej oferty nowy model - SW121 Explorer. Jest to obecnie najbardziej zaawansowany dwumiejscowy lekki samolot na rynku, z certyfikatem typu wydanym przez EASA (EASA.A.573). W zakresie zatwierdzenia można nim wykonywać operacje VFR dzień/noc, zamierzone korkociągi oraz jest przystosowany do holowania szybowców.

Explorer posiada pełną (nie Restricted) certyfikację typu EASA w kategorii CS-LSA. Samolot wyposażony jest w śmigło stałoobrotowe MT Propeller oraz certyfikowany silnik Rotax 912S, który może być zasilany paliwem samochodowym. Warto wspomnieć, że na wyposażeniu znajdziemy również spadochronowy system ratunkowy.

W kabinie samolotu zabudowano awionikę IFR-ready z dwoma ekranami dotykowymi Garmin G3X (GDU470) oraz zaawansowany system autopilota z funkcją TO/GA. Dodatkowo samolot posiada radiostacje Garmin GNC355 (COM/GPS) oraz Garmin GNC255A (COM/NAV), audiopanel, transponder Garmin GTX345 (Mode-S, ADS-B In/Out), a także podgrzewaną rurkę pitota wyposażoną we wskaźnik krytycznego kąta natarcia AoA.

Explorer może być wykorzystywany do operacji komercyjnych oraz jest idealnym rozwiązaniem podczas szkolenia pilotów, a jednocześnie doskonale sprawdzi się jako zaawansowany prywatny samolot w lotach cross-country. 100 litrowe zbiorniki paliwa i wysoka prędkość przelotowa (130KTAS) zapewniają mu zasięg ok. 1200km.


Pipistrel to jeden z wiodących światowych producentów lekkich samolotów,  posiadający jasną wizję minimalizacji emisji i zmniejszenia zużycia paliwa. Dzięki filozofii projektowania i rozwoju, od koncepcji do wdrożenia do eksploatacji, klienci słoweńskiego producenta cieszą się bardzo niezawodnymi samolotami o wiodących w swojej klasie rozwiązaniach w zakresie bezpieczeństwa i wysoce konkurencyjnych osiągach, niezależnie od rodzaju napędu.

Cena modelu SW121 Explorer została określona na kwotę 198.000 EUR netto

Pełna specyfikacja samolotu dostępna jest na stronie producenta:
https://www.pipistrel-aircraft.com/aircraft/cruising/explorer-sw121a/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony