Ruszyła rekrutacja na studia podyplomowe w Lotniczej Akademii Wojskowej
Ruszyła rekrutacja na 2-semestralne niestacjonarne studia podyplomowe na Wydziale Bezpieczeństwa Lotniczego. Lotnicza Akademia Wojskowa oferuje kształcenie na studiach podyplomowych w czterech specjalnościach.
1. Psychologia lotnicza w systemie zarządzania bezpieczeństwem – NOWOŚĆ!
Studia są skierowane do absolwentów studiów wyższych na kierunku psychologia przynajmniej I stopnia albo jednolitych studiów magisterskich oraz dla studentów V roku jednolitych studiów magisterskich na kierunku psychologia lub studentów ostatniego roku studiów na kierunku psychologia II stopnia, planujących uzyskać dodatkowe kwalifikacje z zakresu psychologii lotniczej.
Głównym celem studiów jest przygotowanie uczestników do pracy psychologa w organizacji lotniczej zarówno w środowisku cywilnym, jak i wojskowym. Podstawą do tworzenia współczesnego systemu bezpieczeństwa lotniczego staje się założenie, że najbardziej racjonalnym, efektywnym sposobem jest propagowanie kultury bezpieczeństwa poprzez dobór personelu lotniczego oraz poszerzanie wiedzy psychologów, którzy systematycznie udzielają wsparcia i działają na rzecz poprawy kondycji psychofizycznej personelu lotniczego. Takie przedsięwzięcia pozwolą w dalszej kolejności na podejmowanie bardziej adekwatnych działań związanych z systemem wsparcia i selekcji personelu lotniczego.
2. Bezpieczeństwo lotnicze
Studia przeznaczone są dla absolwentów uczelni cywilnych i wojskowych zatrudnionych w branży lotniczej oraz zajmujących się szeroko rozumianą problematyką bezpieczeństwa lotniczego.
Celem kształcenia jest pogłębienie wiedzy z zakresu: oceny zagrożeń występujących w środowisku lotniczym; ochrony lotnictwa i lotnisk; ratownictwa lotniskowego; zarządzania bezpieczeństwem, działalności operacyjnych służb lotniskowych, prawa lotniczego oraz szeroko rozumianego transportu lotniczego, w tym lotniczego transportu materiałów niebezpiecznych.
3. Zarządzanie bezpieczeństwem w ruchu lotniczym
Studia przeznaczone są dla absolwentów uczelni cywilnych i wojskowych zatrudnionych w branży lotniczej, w tym przede wszystkim zajmujących się szeroko rozumianą problematyką wykorzystania przestrzeni powietrznej przez lotnictwo cywilne i wojskowe.
Celem kształcenia na studiach jest pogłębienie wiedzy z zakresu: zarządzania ruchem lotniczym, oceny zagrożeń w występujących w środowisku lotniczym; ochrony lotnictwa przed zagrożeniami; ratownictwa lotniczego i lotniskowego; zarządzania bezpieczeństwem w ruchu lotniczym, działalności operacyjnych służb lotniczych, prawa lotniczego, szeroko rozumianego transportu lotniczego (w tym materiałów niebezpiecznych).
4. Edukacja obronna społeczeństwa
Studia są skierowane do nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych, wychowawców posiadających wykształcenie pedagogiczne (studia magisterskie lub SN), planujących uzyskać dodatkowe kwalifikacje z zakresu problematyki edukacji dla bezpieczeństwa. Studia są dedykowane również dla personelu pionu administracji rządowej i samorządowej, a także przedstawicieli takich grup zawodowych jak: Policja, Straż Miejska, Straż Pożarna, wojsko, służba zdrowia, kadra kierownicza przedsiębiorstw przemysłowych, a także wszystkich zainteresowanych problemami bezpieczeństwa społecznego w sytuacjach zagrożeń dla życia, zdrowia, mienia obywateli.
Głównym celem studiów jest przygotowanie uczestników do planowania i realizacji działań w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa powszechnego. Podstawą do tworzenia współczesnego systemu edukacji obronnej staje się założenie, że najbardziej racjonalnym, efektywnym i najtańszym sposobem powszechnego przygotowania obronnego społeczeństwa jest kształcenie nauczycieli, wychowawców, którzy z kolei przygotują obronnie młodzież. Takie działania pozwolą w przyszłości na pozyskanie dla sił zbrojnych przysposobionych obronnie absolwentów szkół ponadpodstawowych. Zakres i tematyka kształcenia jest dostosowana do projektu podstawy programowej, która będzie realizowana od roku szkolnego 2024/2025 i obejmie: bezpieczeństwo państwa, działania ratownicze w sytuacjach nadzwyczajnych zagrożeń (wypadków masowych i katastrof), podstawy pierwszej pomocy, terenoznawstwo i szkolenie strzeleckie.
Rejestracja w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK) trwa do dnia 20 września 2024 r.
Więcej szczegółowych informacji na stronie: https://www.wojsko-polskie.pl/law/studia-podyplomowe-kierunki/
Komentarze