Przejdź do treści
Źródło artykułu

Rozporządzenie ws. obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przewoźników

Informujemy, że w dniu 16 stycznia 2013 r. w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało pod pozycją 67 rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2012 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przewoźników lotniczych, przedsiębiorców wykonujących obsługę naziemną oraz instytucji zapewniających służby żeglugi powietrznej.

Nowy przepis stanowi wypełnenie delegacji z art. 209 ust.  7 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze. (Rozporządzenie można pobrać tutaj)

Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia tj. 16 lutego 2013 r.

Nowe rozporządzenie określa szczegółowy zakres obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej:
1) przewoźników lotniczych za szkody spowodowane opóźnieniem w przewozie pasażerów, bagażu lub towarów,
2) przewoźników lotniczych za szkody powstałe w przewozie lotniczym poczty,
3) przedsiębiorców wykonujących obsługę naziemną za szkody powstałe w związku z prowadzoną przez siebie działalnością lotniczą,
4) instytucji zapewniających służby żeglugi powietrznej za szkody powstałe w związku z prowadzoną przez siebie działalnością lotniczą.

Zgodnie z nową regulacją minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC przedstawia się w sposób następujący:

    Minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC podmiotów, o których mowa w § 1 pkt 1 (przewoźników lotniczych za szkody spowodowane opóźnieniem w przewozie pasażerów, bagażu lub towarów), w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte umową ubezpieczenia OC, wynosi równowartość w złotych kwoty:
    1) 4694 SDR na każdego pasażera – w przypadku powstania szkody spowodowanej opóźnieniem w przewozie pasażerów;
    2) 1131 SDR na każdego pasażera – w przypadku powstania szkody spowodowanej opóźnieniem w przewozie bagażu;
    3) 19 SDR na każdy kilogram towarów – w przypadku powstania szkody spowodowanej opóźnieniem w przewozie towarów;

    Minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC podmiotów, o których mowa w § 1 pkt 2 (przewoźników lotniczych za szkody powstałe w przewozie lotniczym poczty), w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte umową ubezpieczenia OC, wynosi równowartość w złotych kwoty 19 SDR na każdy kilogram poczty w przypadku zniszczenia, utraty, uszkodzenia lub opóźnienia w przewozie poczty;

    Minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC podmiotów, o których mowa w § 1 pkt 3 (przedsiębiorców wykonujących obsługę naziemną za szkody powstałe w związku z prowadzoną przez siebie działalnością lotniczą), w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte umową ubezpieczenia OC, wynosi równowartość w złotych kwoty:
    1) 5 000 000 SDR dla podmiotów świadczących usługi określone w art. 176 pkt 3–5 i 7 ustawy;
    2) 1 500 000 SDR dla podmiotów świadczących usługi określone w art. 176 pkt 1–2, 6 i 8–11 ustawy;

    Minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC podmiotów, o których mowa w § 1 pkt 4 (instytucji zapewniających służby żeglugi powietrznej za szkody powstałe w związku z prowadzoną przez siebie działalnością lotniczą), w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte umową ubezpieczenia OC, wynosi równowartość w złotych kwoty:
    1) 30 000 000 SDR – dla Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej;
    2) 5000 SDR – dla jednostek organizacyjnych realizujących osłonę meteorologiczną w instytucjach zapewniających służby meteorologiczne dla żeglugi powietrznej;
    3) dla pozostałych podmiotów:
    a) 10 000 SDR – w przypadku lotnisk o kodzie referencyjnym A,
    b) 50 000 SDR – w przypadku lotnisk o kodzie referencyjnym B,
    c) 100 000 SDR – w przypadku lotnisk o kodzie referencyjnym od C do E;


W związku z powyższym przypominamy o obowiązku aktualizacji ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej we wskazanym w rozporządzeniu zakresie.

– wypełnienie delegacji z art. 209 ust. 7 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze. (Rozporządzenie jest dostępne tutaj)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony