Przejdź do treści
Źródło artykułu

Rocznica katastrofy śmigłowca Mi-8T w Cisnej

10.01.2016 r. w Cisnej odbyły się uroczystości upamiętniające katastrofę śmigłowca sprzed 25 lat. To była największa katastrofa lotnicza w regionie. Tragedia wydarzyła się podczas rekonstrukcji zdarzeń realizowanej przez ekipę Magazynu Kryminalnego 997.

Po mszy w kościele pod wezwaniem. św. Stanisława Biskupa pod obeliskiem ustawionym w miejscu, w którym rozbił się śmigłowiec, odbył się apel poległych, po czym złożono kwiaty. W uroczystościach uczestniczyli m.in. rodziny i przyjaciele tragicznie zmarłych, insp. Piotr Michna - pełniący obowiązki Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie, podkarpaccy policjanci, władze samorządowe, byli piloci oraz redaktor Michał Fajbusiewicz - autor Magazynu  997.


25 lat temu (9 stycznia) na lotnisku w Krośnie wylądował śmigłowiec Mi-8T ze 103. Pułku Lotniczego Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Przywiózł ekipę telewizyjną, która miała zrealizować rekonstrukcję zdarzeń.

10 stycznia śmigłowiec wystartował z Krosna i po kilkunastu minutach lotu przyziemił w Dołżycy.

"Lot przebiegał w zwykłych warunkach atmosferycznych, jednak w rejonie Cisnej zaczęły się one pogarszać, co skłoniło załogę do wykonania dodatkowego lotu na rozpoznanie pogody"*.

Dowódca zgodził się zabrać na pokład pasażerów, którzy chcieli skorzystać z okazji i obejrzeć z lotu ptaka okolicę. Do śmigłowca wsiadło sześciu policjantów i jeden pracownik cywilny Policji. Załogę maszyny tworzyli dwaj piloci i technik pokładowy.

"Załoga po starcie wykonywała lot na wysokości 40 metrów wzdłuż rzeki Solinka, w kierunku pasma górskiego. Zbyt późne i zbyt energiczne wprowadzenie śmigłowca na wznoszenie spowodowało jego przepadnięcie. Maszyna uderzyła tylną częścią belki ogonowej o wierzchołki drzew. Zniszczona została konstrukcja belki ogonowej. Śmigłowiec stracił sterowność i zderzył się z ziemią"*.

Nikt nie przeżył katastrofy.

Zginęli:
• podkomisarz Marek Pasterczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krośnie
• aspirant Zdzisław Marciniak z Komendy Rejonowej Policji w Lesku
• starszy sierżant Roman Górecki z Komendy Rejonowej Policji w Lesku
• sierżant Bogusław Szuba z Komendy Rejonowej Policji w Lesku
• posterunkowy Jacek Typrowicz z Komendy Rejonowej Policji w Krośnie
• posterunkowy Marek Buda z Komendy Rejonowej Policji w Krośnie
• Kazimierz Wajda, pracownik Komendy Wojewódzkiej Policji w Krośnie
• kapitan pilot Paweł Prorok, dowódca załogi śmigłowca
• starszy chorąży pilot Roman Pakuła, drugi pilot śmigłowca
• młodszy chorąży Jacek Główka, technik pokładowy.

W pierwszą rocznicę katastrofy policjanci i mieszkańcy Cisnej wznieśli na jej miejscu pamiątkowy obelisk. Miejsce pamięci poświęcił ówczesny proboszcz krośnieńskiej Fary ks. prałat Bronisław Jastrzębski. Każdego roku, 10 stycznia, 1 listopada i w dniu Święta Policji przyjaciele, znajomi i krewni składają na nim kwiaty. (Źródło: policja.pl)

* Cytaty pochodzą z książki Józefa Zielińskiego "Pamięci lotników wojskowych 1945-2003", Warszawa 2006

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony