Remont zabytkowych Storchów z II wojny światowej
Historyczne Storchy przedwojennej konstrukcji, uczestniczące w pierwszej lotniczej akcji ratowniczej na alpejskim lodowcu Gauli, przechodzą gruntowny remont w Krośnie. Specjaliści Lotniczych Zakładów Produkcyjno-Naprawczych Aero-Kros, przywracają im sprawność do latania.
Maszyn jest sześć i wszystkie będą uczestniczyły w 70. rocznicy udanej akcji ratowniczej, która była inspiracją do stworzenia pierwszych na świecie grup lotniczego ratownictwa górskiego.
Samoloty przywieziono ze Szwajcarii do Krosna w ubiegłym roku. Po miesiącach żmudnych prac rekonstrukcyjnych, pierwsze egzemplarze zabytkowych Storchów w końcu nabrały blasku.
Storch podczas wznoszenia (fot. Im Auftrag des Fieseler Flugzeugbau Kassel (Archiv der Gerhard-Fieseler-Stiftung)/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons)
Fieseler Fi 156 "Storch" ("Bocian") został zaprojektowany w 1935 w zakładach Fieseler jako samolot rozpoznawczo-łącznikowy typu STOL. Fi 156 do startu potrzebował dogodnego terenu o długości 60 m, a do lądowania 20 m, w związku z czym mógł swobodnie lądować na szosach, łąkach czy polanach. Ze względu na jego wszechstronność używany przez Rzeszę na wszystkich frontach II wojny światowej. Szczególnie chętnie korzystali z niego dowódcy frontowi i ich sztaby.
Cały artykuł można przeczytać na stronie: www.rzeszow.tvp.pl
Komentarze