Remont śmigłowca SM-1 ze Świdnika wystartował

Śmigłowiec SM-1 ze Świdnika podczas demontażu (fot. swidnik.pl)

Prace remontowe śmigłowca SM-1 potrwają kilka miesięcy. W tym czasie ratusz chce ogłosić konkurs na nowy cokół i wybudować postument, na którym maszyna zostanie ustawiona.

Wodze fantazji będą mogli popuścić nie tylko profesjonaliści, ale wszyscy obdarzeni talentem plastycznym i pełni pomysłów.

Wielka operacja logistyczna demontażu SM-1 odbyła się ponad tydzień temu. Maszyna została zabrana z ronda ze względu na swój stan techniczny.

Śmigłowiec jest naszą wizytówką i powinien wyglądać odpowiednio. Stąd decyzja o jego demontażu i przewiezieniu do PZL-Świdnik. W tym zakładzie powstał kilkadziesiąt lat temu i w nim także przechodził kolejne remonty – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza. – Dzięki dobrej współpracy z PZL, zakład odnowi śmigłowiec na swój koszt.

Trzeba też przypomnieć, że ten rok będzie wyjątkowy dla PZL-Świdnik, które świętują 70-lecie powstania.

Również z tej okazji warto zadbać o latający symbol naszego miasta – dodaje M. Dmowski.

Przedstawiciele ratusza od początku zapowiadali, że wszelkie szczegóły remontu, malowania i wymiany elementów, zostaną ustalone ze specjalistami już po demontażu maszyny. W poniedziałek władze miasta spotkały się z przedstawicielami PZL.

SM-1 zostanie wyremontowany, ale z zachowaniem dotychczasowego malowania. Są to oryginalne barwy tej maszyny i nie będziemy ich zmieniać – tłumaczy M. Dmowski. – Zostaną również wymienione wszystkie niezbędne elementy konstrukcyjne oraz szyby, które będą przeźroczyste.

Prace przy remoncie śmigłowca potrwają do połowy wakacji. W tym czasie ma zostać ponownie przygotowane miejsce, na którym stanie maszyna.

Początkowo zastanawialiśmy się nad pozostawieniem obecnego cokołu, ale już wiemy, że zostanie wymieniony. Natomiast chcielibyśmy również, żeby na jego kształt mieli wpływ świdniczanie – zapowiada zastępca burmistrza.

Ratusz chce wybrać nowy projekt cokołu, korzystając z formuły konkursowej, ale bardzo szerokiej. Swoje pomysły będą mogli przedstawić nie tylko profesjonaliści, ale również amatorzy, którzy mają talent i głowę pełną pomysłów.

Konkurs ogłosimy niebawem. Określimy w nim podstawowe parametry cokołu. Reszta zależy już tylko od pomysłowości uczestników. Zależy nam, żeby do tej inicjatywy włączyło się jak najwięcej osób, a wyłoniony projekt podobał się jak największemu gronu – tłumaczy M. Dmowski.

Spośród nadesłanych propozycji specjalna komisja, składająca się, między innymi z przedstawicieli władz miasta i PZL-Świdnik, wybierze 10 najlepszych prac, które zostaną poddane ocenie internautów. Na podstawie tej, która zwycięży, zostanie opracowany nowy cokół. Autorzy najlepszych pomysłów mogą liczyć na nagrody.

Śmigłowiec SM-1 stanął przy rondzie im. Świdnickiego Lipca z okazji 25-lecia nadania Świdnikowi praw miejskich. Jest pierwszą maszyną tego typu seryjnie produkowaną w PZL-Świdnik. W zakładzie powstało wiele wariantów śmigłowca. Wytwarzano je w naszym mieście latach w 1956–1965.

Źródło: swidnik.pl
comments powered by Disqus