Przejdź do treści
Od lewej Wojciech Kos i Stanisław Błasiak. Przesłonięty szarfą medalion płk pil. Bolesława Zonia (fot. rslap.org)
Źródło artykułu

Relacja ze Spotkania Miłośników Górskiej Szkoły Szybowcowej ŻAR

W dniach 9-13 września 2020 roku w Górskiej Szkole Szybowcowej odbył się doroczny zjazd miłośników GSS Żar. W tym roku w wersji na „chudo”, ale też i na „bogato”. Na chudo, bo czas pandemii koronawirusa zdziesiątkował naszych miłośników, którzy z obawy przed zarazą wstrzymali się od przyjazdu. Na bogato, bo w tym czasie swój zlot realizowały nasze „czarownice”. Równolegle odbył się bowiem „Sabat Czarownic”, czyli naszych latających pań.

Oprócz rozmaitych zaplanowanych spotkań i prelekcji, w czasie zjazdu odsłaniany jest medalion poświęcony wybitnej postaci związanej z Żarem, oraz wręczane są wyróżnienia Rady Seniorów Lotnictwa AP dla wyróżniających się instruktorów lotniczych.

W tym roku odsłonięty został uroczyście medalion poświęcony płk pil. Bolesławowi Zoniowi. Jednemu z najmłodszych instruktorów szybowcowych w historii Żaru. Bolesław ZOŃ był wybitnym pilotem szybowcowym i samolotowym  sportowym oraz wojskowym. Był również w zespole pilotów szkolonych do lotu w kosmos. Medalion powstał z inicjatywy prezesa GSS, Wojciecha Kosa, popartej przez Radę Seniorów. Medalion został odsłonięty – z braku przedstawiciela rodziny, który nie dojechał – przez Wojciecha Kosa i Stanisława Błasiaka, a poświęcił go nasz niezawodny ojciec Dominik Orczykowski. Autorem dzieła jest prof. Jerzy Nowakowski z krakowskiej ASP – światowej sławy medalier.

Kilka minut po osiemnastej, w stołówce Szkoły rozpoczęła się Gala wręczenia "Dedali".

Honorowe wyróżnienie, czyli Statuetkę im. Dedala nr 29 otrzymał wybitny instruktor szybowcowy oraz samolotowy, człowiek, który całe swoje życie poświęcił pracy instruktorskiej – Tadeusz LEWICKI z Aeroklubu Gliwickiego.


Pilot instruktor Tadeusz LEWICKI z Aeroklubu Gliwickiego

Drugim wyróżnionym został jeden z najstarszych czynnych pilotów i instruktorów – Aleksander KUJAWSKI – z Aeroklubu Poznańskiego, w którego ręce powędrował Dedal z numerem 30.


Od lewej Aleksander Kujawski przyjmuje gratulacje i Statuetkę im. Dedala z rąk prezesa Leszka Mańkowskiego

Obaj koledzy otrzymali od obecnych gromkie brawa co potwierdziło dobry wybór Kapituły. Wyróżnienia wręczył przewodniczący kapituły a zarazem prezes RSL AP – Leszek Mańkowski.

Drodzy Koledzy, życzymy Wam wiele szczęścia i dziękujemy za kilkadziesiąt lat pracy u podstaw polskiego szybownictwa.

Miłym akcentem było wyróżnienie kol. Leszka Mańkowskiego brązową odznaką „Za zasługi dla sportu” nadaną przez Ministra Sportu. Odznaczenie wręczył prezes Wojciech Kos. 

  

Następnie głos zabrała w imieniu „czarownic” kol. Basia Grześkowiak – Bocian, która wręczyła naszemu najbardziej utytułowanemu pilotowi szybowcowemu, Sebastianowi Kawie „Medal Lilienthala od Czarownic”, wyrażając jednocześnie nadzieję, że FAI nie będzie dłużnej zwlekać z wyróżnieniem Go tym właściwym. Tomasz Kawa otrzymał pamiątkowy puchar za współudział w sukcesach syna, poparty ciężką pracą. Wielkie brawa dla latającej rodziny Kawów!


Sebastian Kawa – arcymistrz!

Jolanta Przybylak z Torunia przywiozła na Sabat dwa pięknie wyhaftowane medale im. Pelagii Majewskiej – wybitnej polskiej szybowniczki. Jedną otrzymał prezes Kos dla GSS Żar a drugą prezes Mańkowski dla Rady Seniorów Lotnictwa AP. Nasza koleżanka przywiozła również materiały poświęcone wojskom balonowym w Toruniu i ostatnio odsłoniętemu pomnikowi poświęconemu poległym żołnierzom wojsk balonowych.Wśród gości zjazdu byli słynni baloniarze z Krzysztofem Zapartem – zdobywcą 4 miejsca w zawodach balonowych o Puchar Gordona Bennetta w 2018 roku. 

Przybył również pan Jerzy Gruchalski, budowniczy replik: Orlika Olimpijskiego, Wrony, Bąka etc, przywożąc z sobą wiele elementów tych maszyn. Z wielką przyjemnością oglądałem te dzieła sztuki stolarstwa lotniczego.

Nie sposób nie wspomnieć o aktywnym udziale wiceprezesa Warszawskiego KSL w spotkaniu. Andrzej Szymczak jak zwykle przygotował imponującą galerię zdjęć i kolaży z uroczystości, w których brali udział nasi przyjaciele-seniorzy. Galeria zajęła ściany hallu przed salą wykładową i stanowi kapitalny wkład w dokumentowanie historii polskiego lotnictwa sportowego. Andrzejowi i Danusi dziękujemy w imieniu seniorów lotnictwa za ich trud i ogrom włożonej pracy!

Atmosfera zlotu i sabatu była jak zwykle wyśmienita. Magia miejsca, dobre jedzenie u pani Iwony, piękna pogoda umożliwiająca wykonywanie lotów szybowcowych umiliły zlotowiczom pobyt. W przyszłym roku Zjazd Miłośników również odbędzie się w drugi weekend września. Zatem, do zobaczenia w 2021 roku.

Więcej zdjęć ze Spotkania Miłośników Górskiej Szkoły Szybowcowej ŻAR na stronie www.rslap.org

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony