Relacja z III Spotkania Paralotniowego na Mazurach w Rostkach

III Spotkanie Paralotniowe na Mazurach w Rostkach (fot. mazuryparalotnie.pl)

W dniach 14-16 sierpnia odbyło się kolejne, trzecie spotkanie paralotniowe na Mazurach, a dokładnie w miejscowości Rostki koło Pisza. Imprezę wspierali Pani Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Wioletta Śląska-Zyśk, Burmistrz Orzysza (nie mógł nas odwiedzić ponieważ miał w tym terminie inne spotkania trzy, które nakrywały się na naszą imprezę ) i Pani Sołtys Rostek.

Na początku odbył się dla zainteresowanych bezpłatny spływ kajakowy nad Jeziorem Roś. Później wedle programu odbyły się wykłady paralotniowe, które prowadziła legenda polskiego paralotniarstwa instruktor paralotniowy Andrzej Krzysiak oraz aktualny Wicemistrz Świata Motoparalotniowy Norbert Nowicki.

Po wykładach dzieci rozpoczęły sklejanie modelów szybowca na Lotnisku, bardzo cieszyły się z tego faktu.

O godzinie 17:00 Oficjalnie Pani Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego wraz z Panią Sołtys Rostek i Wiceprezesem Mazury Paralotnie otworzyli III Mazurskie Spotkanie.

Po otwarciu dzieci puszczały swoje sklejone szybowce i rozpoczęła się prezentacja sprzętu paralotniowego. Można było zobaczyć produkty najlepszej jakości takich firm jak: Minari Engine Poland, Ec Extreme, Summit.

Kto lubi swojskie jedzonko mógł skorzystać z poczęstunku u Pań z Koła Wiejskiego w Rostkach.

Rozpoczęliśmy na lotnisku od pokazów wiatrakowca, motolotni, samolotu ultra light. Istniała możliwość polatania wymienionymi statkami lotniczymi i zrobienia sobie zdjęcia w kabinie lub przed. Piloci chętnie opowiadali o swoich jednostkach latających.W trakcie lotniczej zabawy Dromader zaprezentował pokaz gaśniczy dla zebranej publiczności. Po wylądowaniu istniała możliwość dowiedzenia się coś o tym polskim samolocie używanym do celów gaśniczo-ratowniczych.

Później to już latały motoparalotnie i publiczność miała gratkę poprzez przygotowane widowiskowe pokazy. Dla widzów latali Jarek Pałdyna, Ernest Adamczyk i Romuald Kupaj. Nawet słodkości spadły z błękitnego nieba dla dzieci w trakcie imprezy!

Po pokazach odbyły się zawody na celność lądowania i wygrał Romuald Kupaj za nim Jarek Pałdyna i Ernest Adamczyk. Po zawodach przyszła pora na latanie rekreacyjne pilotów zmotoryzowanych tych mniej doświadczonych i nie startujących w zawodach. A odwiedzili nas piloci z Kolna, Siedlec, Mrągowa i Bartoszyc. Podczas imprezy można było polatać motoparalotnią jako pasażer z aktualnym Motoparalotniowym Wicemistrzem Świata.

Pod wieczór odbyło się show, które wykonał samolot wykonując tzw "stójkę". Przez chwilę pasażer i pilot samolotu odczuli moment bez grawitacji. Czyli przez 2 sekundy, jakby byli w kosmosie.

Po całym dniu pasjonackiego przedsięwzięcia na Mazurach nadszedł czas na wspólne przygotowane ognisko.

W takcie imprezy również trwało szkolenie paralotniowe, które rozpoczęło się 10 sierpnia i trwało do 16 sierpnia.

Relację zdjęciową z imprezy można zobaczyć tutaj.

Było fantastycznie i super! Zapraszamy za rok!
Mazury Paralotnie

Źródło: Stowarzyszenie Mazury Paralotnie
comments powered by Disqus