Przejdź do treści
Dron w locie nad lasem - widok z bliska (fot. Maciej Włodarczyk/PAŻP)

Raport miesięczny o ruchu BSP w polskiej przestrzeni powietrznej – kwiecień 2021 roku

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zaprezentowała raport ze statystykami lotów bezzałogowych statków powietrznych (BSP) w polskiej przestrzeni powietrznej w kwietniu 2021 roku. Podsumowanie przygotowane zostało w oparciu o dane własne z systemu PansaUTM oraz aplikacji Drone Radar. Zebrane dane pokazują, że ruch BSP sukcesywnie rośnie. Liczba zgłoszeń (checkinów) od początku tego roku przekroczyła w kwietniu liczbę 100 tys.

Przy okazji tego raportu zapraszamy także na podsumowanie operacji dronowych za 2020 r., a wszystkich użytkowników PansaUTM na specjalną grupę na portalu Facebook.

W kwietniu 2021 r. liczba misji skoordynowanych w systemie PansaUTM w zasięgu wzroku operatora (VLOS) oraz poza zasięgiem wzroku operatora (BLVOS) wyniosła 1587. Całkowita liczba zgłoszeń (checkinów) w aplikacji DroneRadar za kwiecień br., to nieco ponad 42 tys. (42506).

Od 1 stycznia do 30 kwietnia br. liczba misji skoordynowanych w systemie PansaUTM wyniosła 5312, natomiast całkowita liczba zgłoszeń (checkinów) w aplikacji DroneRadar od stycznia do końca kwietnia br., to nieco ponad 126 tys. (126014).

Warto także dodać, że system PansaUTM zwyciężył w dwóch kategoriach konkursu ATM Awards 2020, zorganizowanym przez europejskie magazyny Air Traffic Management i Unmanned Airspace. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej 12 lutego br. otrzymała główną  nagrodę ATM Awards 2020 oraz pierwsze miejsce w kategorii “Projekty ANSP UTM”.

Sukcesywnie wdrażany od 2 marca 2020 r. system PansaUTM jest podstawą rozwoju w Polsce koncepcji U-Space zakładającej bezpieczną i efektywną integrację lotów załogowych (SP) i bezzałogowych statków powietrznych (BSP). To pierwszy i dotąd jedyny w Europie wdrożony operacyjnie system bazujący na cyfrowej koordynacji lotów BSP oraz cyfrowym zarządzaniu wnioskami i zezwoleniami na takie loty. Na PansaUTM składają się autorskie rozwiązania operacyjne PAŻP oraz część systemowa zintegrowana z najbardziej popularną wśród operatorów dronów w Polsce aplikacją mobilną Droneradar. System ten pozwala m.in. na szybką, cyfrową, niewerbalną komunikację pomiędzy kontrolerami ruchu lotniczego i operatorami dronów. W  lutym 2021 roku została wdrożona operacyjnie PansaUTM w wersji 1.2.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony