Przejdź do treści
Raport BURZA - rynek dronów w Polsce. Edycja 2023 (fot. Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa)
Źródło artykułu

Raport BURZA – rynek dronów w Polsce. Edycja 2023

Jeśli ktoś szuka firmy lub segmentu rynku rentownego i perspektywicznego, powinien zainteresować się oprogramowaniem i systemami antydronowymi – wynika z raportu dronowego opublikowanego przez Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa oraz Fundację Instytut Mikromakro.

W jaki sposób zorganizować ruch pojazdów autonomicznych? Którędy może pojechać auto-robot, popłynąć robo-prom czy sunąć po szynach robo-pociąg? Czy ich ruchem mają się zajmować ci sami urzędnicy, którzy teraz zaczynają się uczyć trzeciego wymiaru miast – przestrzeni powietrznej dla dronów? O tym wszystkim można przeczytać w najnowszym raporcie BURZA, przygotowanym przez ekspertów rynku dronowego.

W ciągu najbliższych kilku lat różnice między robotyką powietrzną a lotnictwem załogowym będą coraz większe – oprócz praw fizyki. Te pozostaną niezmienne i dla robotów i dla załogowych statków powietrznych. Stąd potrzeba certyfikacji sprzętu latającego oraz analizy ryzyka misji z coraz większym naciskiem na obsługujące je systemy informatyczne. Nieuchronnie zbliżamy się też do momentu, w którym pojazdy kierowane przez AI opanują nasze miasta – przekonuje prezes Fundacji Instytut Mikromakro, Sławomir Kosieliński.

W raporcie zaprezentowano najciekawsze firmy z polskiego i światowego rynku dronowego, działające w obszarach: handel, usługi, produkcja, B+R oraz relacja autonomii do usługi. Badaniem objęto 14 firm prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, 69 spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, 10 spółek akcyjnych oraz 7 firm o innym statusie prawnym. Ich łączny przychód to ok. 350 mln złotych za 2022 rok.

Na rynku obserwujemy jak jedne firmy wychodzą ze startupowej „doliny śmierci”, inne właśnie tam docierają. Naturalnie wyłonili się liderzy w każdym obszarze rynku opisanym w naszym raporcie. Niektórzy mają szansę na międzynarodowy sukces. Z uwagą obserwujemy obszar dostaw dronami, jak również sektor energetyczny i rynek bezpieczeństwa wewnętrznego – podkreśla dr inż. Sylwester Wyka, zastępca dyrektora ds. badawczych w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa, współautor raportu.

Partnerem tytularnym badania i wydania raportu jest Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa. Raport powstał w ramach przygotowań do X Droniady (Droniada.eu) na podstawie badania stopni zaawansowania technologicznego i biznesowego rynku dronowego według autorskiej metody Sławomira Kosielińskiego i Pawła Waligóry z Fundacji Instytut Mikromakro, tzw. INDEKSU KOWALA.

Raport BURZA jest do pobrania TUTAJ.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony