RAMSTEIN GUARD-11

Siły Powietrzne

RAMSTEIN GUARD-11 to kryptonim ćwiczeń, które w dniach 7-10 listopada odbywały się w północno-zachodniej Polsce. Wzięły w nich udział wydzielone siły i środki NATINADS w warunkach zakłóceń elektronicznych z użyciem środków WE NATO w ramach NATO Electronic Warfare Force Integration Program (NEWFIP). Ćwiczeniami kierował dowódca Centrum Operacji Powietrznych.

Z ramienia NATO w ćwiczeniach uczestniczyły siły i środki Joint Electronic Warfare Core Staff (samoloty DA-20 z zasobnikami zakłócającymi, symulatory rakiet „z-p" MALLINA i SHORAD), z Sił Powietrznych jednostki 3. Brygady Radiotechnicznej, 1. Ośrodka Radioelektronicznego, 3. Brygady Rakietowej OP, 21. I 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego, 33. Bazy Lotnictwa Transportowego oraz z Wojsk Lądowych: 4., 8. i 69. Pułk Przeciwlotniczy.

Główne stanowisko kontroli i koordynacji ćwiczeń (EWCC - Electronic Warfare Coordination Center) rozwinięto w 22 Ośrodku Dowodzenia i Naprowadzania w Bydgoszczy, gdzie na bieżąco monitorowano przebieg ćwiczeń oraz analizowano wpływ zakłóceń elektronicznych na możliwości bojowe środków radiolokacyjnych i przeciwlotniczych. Ponadto praktycznie sprawdzono środki obrony pasywnej samolotów F-16, MiG-29, Su-22 i C-295. Na stanowisku EWCC w 22 ODN kontrola i koordynacja ćwiczeń realizowana była przez zespoły z AC Ramstein, CAOC Udem, JEWCS Yeovilton, DSP, COP, 22 ODN oraz z jednostek uczestniczących w ćwiczeniach.
 

Źródło: Siły Powietrzne
comments powered by Disqus