Przejdź do treści
Źródło artykułu

Rakieta ILR-33 BURSZTYN 2K oraz wyrzutnia WR-2 docenione w konkursie "Innowacje dla Bezpieczeństwa i Obronności" 2025

Serwis portal-mundurowy.pl ogłosił wyniki konkursu "Innowacje dla Bezpieczeństwa i Obronności" 2025 na najciekawsze projekty opisane w katalogu "Innowacje – Wdrożenia – Bezpieczeństwo – Obronność 2025". Wśród wszystkich zgłoszonych projektów, rakieta suborbitalna ILR-33 BURSZTYN 2K wraz z mobilną wyrzutnią WR-2 zdobyła 3. miejsce.

Konstrukcja Łukaszewicz – Instytutu Lotnictwa uzyskała w zeszłym roku nagrodę Ministra Obrony Narodowej podczas MSPO w Kielcach. Datą przełomową w historii rozwoju polskich technologii kosmicznych był 3 lipca 2024 r., kiedy to rakieta ILR-33 BURSZTYN 2K została z sukcesem wystrzelona z norweskiego centrum kosmicznego Andøya Space Sub-Orbital i osiągnęła pułap 101 km, przekraczając granicę kosmosu. Jest to pierwsza na świecie rakieta, w której jako utleniacz zastosowany został nadtlenek wodoru o stężeniu powyżej 98 proc.

Osiągnięty pułap jest wynikiem systematycznie prowadzonych udoskonaleń, które inżynierowie Instytutu wdrażali po każdym z lotów testowych w Polsce. Mowa między innymi o: silnikach pomocniczych o zwiększonych parametrach pracy, silniku hybrydowym głównego stopnia o wydłużonym czasie pracy, pironabojach EGG1U, zaworach pirotechnicznych, modułowym komputerze pokładowym OBC-K1 czy też rozbudowanej infrastrukturze startowej, m. in. mobilnej wyrzutni WR-2.

Wyrzutnia jest przeznaczona do obsługi rakiet suborbitalnych jedno i wielostopniowych o stopniach równoległych i szeregowych. Daje możliwość precyzyjnego ustawiania kątów strzału, w zależności od panujących warunków wietrznych przy ziemi tuż przed wystrzeleniem. Może ona działać w pełni niezależnie bez wsparcia infrastruktury zewnętrznej.

Wyniki konkursu:

  1. Prototyp infrastruktury komputera kwantowego na bazie jonów wapnia MIKOK
  2. Kompleksowy system ochrony granic WB AIgis
  3. System wynoszenia z mobilną wyrzutnią WR-2 oraz rakietą suborbitalną IRL-33 BURSZTYN (ex aquo) oraz Samobieżna armata SA-35 na podwoziu Jelcz (ex aquo)

Konkurs stanowi przegląd nowości w zakresie rozwiązań związanych z bezpieczeństwem i obronnością. Do tegorocznej edycji zgłoszono 38 projektów, których opis znajdzie się w przygotowywanym do druku katalogu: „Innowacje – Wdrożenia – Bezpieczeństwo – Obronność 2025”.

Konkurs, zorganizowany przez portal-mundurowy.pl, odbył się pod patronatem honorowym szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Więcej informacji: portal-mundurowy.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony