Qumak podniesie standardy bezpieczeństwa na gdańskim lotnisku

Port Lotniczy Gdańsk

Spółka Qumak zmodernizuje drogę startową w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy, dzięki czemu zostanie on przystosowany do kategorii drugiej (CAT II) podejścia do operacji lądowania. Usprawni to działanie lotniska w przypadku trudnych warunków pogodowych. Wartość projektu, którego zakończenie zaplanowano na połowę 2015 roku, to prawie 60 mln zł netto.

Gdański port lotniczy wybrał ofertę Qumak S.A na modernizację drogi startowej, która ma doprowadzić do wdrożenia drugiej kategorii (CAT II), w jakiej będzie działać lotnisko. W efekcie samoloty korzystające z portu będą mogły dużo bezpieczniej lądować w trudnych warunkach atmosferycznych i przy znacznie ograniczonej widoczności. Dodatkowo zastosowanie przez wykonawcę zaawansowanych technologicznie rozwiązań pozwoli na ograniczenie zużycia energii elektrycznej.

Realizacja prac na drodze startowej jest jednym z elementów niezbędnych do uzyskania przez Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy kategorii II. Projekt ten sprawi, że nasze lotnisko, jako jedno z niewielu w Polsce będzie spełniało tak wysokie standardy bezpieczeństwa operacji startów i lądowań. Nasz Port stanie się jednocześnie bardziej nowoczesny i przyjazny dla środowiska – powiedział Tomasz Kloskowski, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Qumak będzie odpowiedzialny m.in. za wykonanie energooszczędnego specjalistycznego oświetlenia nawigacyjnego, z zastosowaniem inteligentnej technologii niskoprądowej oraz modernizację istniejącego systemu energetycznego na lotnisku. W zakres zlecenia wchodzi jednocześnie modernizacja nawierzchni drogi startowej i podniesienie jej nośności, co zostanie wykonane przez wyspecjalizowanego podwykonawcę. Zmniejszy to ograniczenia związane z ciężarem obsługiwanych samolotów. Prace będą tak zorganizowane, by lotnisko mogło funkcjonować bez zakłóceń. Zgodnie z planem potrwają do czerwca przyszłego roku.

Infrastruktura lotnicza stanowi istotną linię biznesową naszej spółki, którą zgodnie z przyjętą strategią na lata 2013-2016 intensywnie rozwijamy – powiedział Marcin Pudełko, Dyrektor Sprzedaży Działu Infrastruktury Lotniczej, Qumak S.A. Bogate portfolio zrealizowanych projektów oraz dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych sprawia, że nasza firma systematycznie umacnia swoją pozycję w tym sektorze – dodał.

Qumak ma już na swoim koncie przebudowę systemu oświetlenia nawigacyjnego w Porcie Lotniczym Rzeszów – Jasionka oraz na lotniskach w Katowicach i podwarszawskim Modlinie, gdzie dodatkowo dostarczył instalacje teletechniczne i elektryczne. Ponadto dla Portu Lotniczego Lublin w Świdniku firma zrealizowała terminal pasażerski, wdrożyła system bagażowy BHS oraz opracowała projekty wykonawcze instalacji elektrycznych i teletechnicznych.

Obecnie spółka tworzy m.in. kompleksowy system transportu i kontroli bagażu rejestrowanego (BHS) na krakowskim lotnisku w Balicach oraz wykonuje przebudowę systemu BHS na Lotnisku Chopina w Warszawie - Terminal 1, dostosowując go do już istniejącego systemu na terminalu drugim.

Źródło: Qumak S.A.
comments powered by Disqus