Przejdź do treści
Źródło artykułu

PZL-Świdnik uruchamia nową linię produkcyjną śmigłowców AW149 dla Sił Zbrojnych RP

Program AW149 dla Sił Zbrojnych RP opiera się na zlokalizowaniu produkcji tych wiropłatów na terytorium Polski, w PZL-Świdnik – jest to strategiczna decyzja resortu obrony mająca na celu zabezpieczenie zarówno bezpieczeństwa narodowego, jak i kluczowych korzyści przemysłowych.

Dzięki lokalnej produkcji Polska zyskuje nie tylko najnowocześniejsze śmigłowce, ale także krajową bazę logistyczną i zaplecze techniczne zlokalizowane blisko wojska. Umowa na 32 śmigłowce AW149 została podpisana w Świdniku w 2022 roku i obejmuje także integrację wszystkich systemów śmigłowca i przeznaczonego dla niego uzbrojenia oraz przyszłe modernizacje i wsparcie techniczne przez cały cykl użytkowania polskiej floty AW149.

PZL-Świdnik realizując swoje zobowiązanie uruchomił już lokalną produkcję śmigłowców AW149, co wyznacza nową erę technologiczną zarówno dla zakładów PZL-Świdnik wraz z krajowym łańcuchem dostaw, jak i dla Wojska. 4 czerwca br. odbyła się w związku z tym uroczystość z udziałem przedstawicieli resortu obrony, wojska, władz lokalnych i środowiska naukowego.

PZL-Świdnik, jako jedyny krajowy OEM śmigłowcowy posiada pełne zdolności: od projektowych po produkcyjne i serwisowe, ale będąc częścią Leonardo wykorzystuje też głębię strategiczną, jaką daje europejskie zaplecze – oznacza to między innymi szybkość dostaw i elastyczność w reagowaniu na wymagające terminy realizacji dostaw lub potencjalny scenariusz związany z zagrożeniem militarnym w dzisiejszej sytuacji geopolitycznej. Pierwsze AW149 zostały wyprodukowane w Vergiate (Włochy), gdzie pracownicy PZL-Świdnik przeszli szkolenie na stanowiskach pracy, włączając się w cykl produkcyjny śmigłowców dla polskiego wojska, w ramach pilnej potrzeby.  Pierwsze śmigłowce zostały odebrane przez Wojska Lądowe już po 15 miesiącach od podpisania kontraktu.

Gian Piero Cutillo, Dyrektor Zarządzający Leonardo Helicopters, powiedział: "PZL-Świdnik działający w ramach Leonardo Helicopters jest przykładem najwyższego poziomu doskonałości, uzyskując bardzo dobre wyniki we wszystkich obszarach. Świdnickie zakłady mają duży potencjał do dalszego rozwoju w ramach Leonardo. W związku z tym rosną wymagania, aby PZL-Świdnik nadal ewoluował od producenta do kluczowego gracza rynkowego zarządzającego złożonymi kontraktami i dostawami, integrując wszystkie te zdolności. Program AW149 polskiego MON jest dziś tego wyraźnym przykładem, w którym pierwsza faza dostaw wymagała perfekcyjnej koordynacji i współpracy. Lokalizacja zdolności produkcyjnych i logistycznych tych nowych śmigłowców, która jednocześnie spełnia potrzeby Polski, umacnia kilkudziesięcioletnie i unikalne kompetencje PZL-Świdnik, którego profesjonalizm, w połączeniu z wyjątkowymi zdolnościami operacyjnymi AW149 zapewnią Polsce wyjątkowe korzyści."

Jacek Libucha, Prezes PZL-Świdnik powiedział: "Ostatni okres był czasem wielomilionowych inwestycji, obejmujących infrastrukturę, sprzęt i obiekty, a szczególnie budynek, w którym obecnie mieści się kompletna linia produkcyjna śmigłowców AW149. Wraz z produkcją AW149 rozpoczyna się nowa era dla świdnickich zakładów – było to dla mnie jasne od samego początku, kiedy zostałem powołany na stanowisko prezesa PZL-Świdnik – potrzebowaliśmy nowej linii do produkcji najnowocześniejszych śmigłowców, aby dalej rozwijać nasze kompetencje, które muszą nadejść wraz z transferem technologii. To, co uzyskaliśmy, zaspokaja również najwyższe potrzeby Sił Zbrojnych RP – śmigłowce AW149 zapewnią Wojskom Lądowym najlepsze możliwe wsparcie bojowe – do czego ta platforma została stworzona."

Nowa linia produkcyjna AW149 jest akceleratorem zmian, podobnie jak wiele lat temu posłużyło świdnickim zakładom ustanowienie centrum doskonałości w dziedzinie struktur lotniczych oraz włączenie się do programu AW139. Teraz, po nieco ponad dekadzie, przychody PZL-Świdnik wzrosły ponad czterokrotnie, generując znacznie większą sprzedaż eksportową oraz poszerzając bazę technologiczną i produktową. W ciągu roku świdnicka działalność znacznie się rozwinęła, pozyskując nowe kontrakty, wykorzystując inwestycje technologiczne, aby rozwijać się w tempie rynku światowego i uczestniczyć we wszystkich programach Leonardo Helicopters.

PZL-Świdnik zatrudnia ponad 3200 pracowników, z czego 20% stanowią inżynierowie, a coraz większa jest też liczba młodych, nowozatrudnionych pracowników, absolwentów politechnik. Dlatego współpraca z politechnikami i technicznymi uczelniami wojskowymi stale się rozwija. Ma to zabezpieczyć obecne i przyszłe potrzeby kraju na silną kadrę inżynierską, mając na uwadze znów – zarówno rozwój przemysłowy i bezpieczeństwo. Świdnickie zakłady zatrudniają pilotów testowych o najwyższym poziomie zdolności (Level 1), aby sprostać obecnym i przyszłym potrzebom Wojska Polskiego i innych klientów. Piloci ci wykonali dynamiczny pokaz AW149 podczas uroczystego otwarcia linii produkcyjnej AW149.

Dalsze inwestycje w rozwój linii produkcyjnych, prace badawczo-rozwojowe i dział prób w locie, wzmocnione kontraktem na AW149 i perspektywa kolejnych programów śmigłowcowych, przyspieszają ciągły rozwój PZL-Świdnik i potencjału badawczo-przemysłowego, w tym środowisk akademickich, instytucji i ośrodków badawczych.

Wiodąca rola PZL-Świdnik na rynku krajowym oraz ciągłe inwestycje sprawiają, że laboratoria PZL-Świdnik są dostępne także dla małych i średnich polskich przedsiębiorstw, ułatwiając innowacje i rozwój polskiego przemysłu. Nowo uruchomiona linia produkcyjna AW149 to jedna z kluczowych sił napędzających rozwój nie tylko PZL-Świdnik, ale całą polską gospodarkę.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony