Przejdź do treści
Źródło artykułu

PZL Mielec inwestują w odnawialne źródła energii

Instalacja fotowoltaiczna zbudowana z 1600 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 0,709 MWp została uruchomiona w Polskich Zakładach Lotniczych, spółce należącej do Lockheed Martin. Dzięki inwestycji własnej, wartej niemal 2,5 mln zł, w ramach korporacyjnego programu GoGreen, Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o., stały się największym w Mielcu i jednym z największych na Podkarpaciu wytwórców energii z paneli fotowoltaicznych.

Panele zostały zlokalizowane w 3 miejscach firmy – przy budynku administracyjnym, wokół malarni statków powietrznych oraz Centrum Serwisu i Prób w Locie, usytuowanym przy Lotnisku w Mielcu. Łączna powierzchnia przeznaczona pod instalację to 10 600 m2. Instalacja wyprodukuje około 650 MWh energii elektrycznej w ciągu roku. Większość wytworzonej energii zostanie skonsumowana w bieżącej produkcji, natomiast nadwyżka wyprodukowana w dni wolne oraz święta, kiedy zakład nie pracuje, będzie odsprzedawana do operatora.

„Inwestycja w instalację paneli fotowoltaicznych na terenie firmy oznacza dla nas kontynuację działań w kierunku osiągania zeroemisyjności, optymalizacji energetycznej firmy oraz redukcji ilości i kosztów zużywanej energii” – powiedział Janusz Zakręcki, Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny PZL Mielec. „To kolejna nasza inicjatywa potwierdzająca zaangażowanie firmy w ochronę środowiska.” – dodał.

Projekt został w całości zrealizowany ze środków własnych w ramach programu korporacyjnego Go Green. Polskie Zakłady Lotnicze sukcesywnie od kilku lat optymalizują procesy i wdrażają rozwiązania redukujące zużycie energii elektrycznej i poprawę efektywności energetycznej swoich obiektów. Do tej pory w ramach tych inicjatyw zrealizowane były m.in. projekty termomodernizacji hal produkcyjnych, projekt wymiany oświetlenai na nowoczesne LED, modernizacja sprężarkowni z wymianą sprężarek oraz rozbudowa systemu BMS (z ang. Building Management System) o monitoring zużycia mediów wraz z migracją do nowej platformy. Inwestycje te ukierunkowane są na redukcję węglowych źródeł energii i ograniczanie emisji CO2 do atmosfery.

Inwestycję instalacji fotowoltaicznej rozpoczęto w kwietniu 2021 roku. Pierwszy krok polegał na przygotowaniu dokumentacji projektowej i pozyskaniu wymaganych zezwoleń oraz warunków instalacji. Prace montażowe trwały od sierpnia ubiegłego roku i zakończyły się odbiorami końcowymi inwestycji w grudniu. W styczniu 2022 r. instalacja została uruchomiona.

Instalacje fotowoltaiczne należą do najbardziej przyjaznych dla przyrody, czystych źródeł pozyskiwania energii elektrycznej. Nie wytwarzają zanieczyszczeń, hałasu, dwutlenku węgla ani w żaden inny sposób nie wpływają negatywnie na środowisko naturalne.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony