Przekrojowa wystawa z okazji 85-lecia Lotniska Chopina już otwarta dla zwiedzających

Junkers Ju-52 należący do PLL LOT. W tle Lockheed L-14 Super Electra brytyjskich linii lotniczych British Airways (fot. NAC)

Piękna i zmieniająca się historia stołecznego portu, jak i samej awiacji na ponad 50 wyjątkowych zdjęciach, wśród których znajdziemy także niepublikowane fotografie – tak w kilku słowa można opisać otwartą właśnie wystawę, która jest uczczeniem 85-lecia Lotniska Chopina.

Miliony pasażerów podróżujących przez Lotnisko Chopina mogą od dziś podziwiać jedyną w swoim rodzaju wystawę, która ukazuje piękną kartę historii i losy stołecznego portu. Na ekspozycji, w której skład wchodzą fotografie z Narodowego Archiwum Cyfrowego, Centralnej Agencji Fotograficznej, Polskiej Agencji Prasowej, jak również z bogatego archiwum Lotniska Chopina znalazły się dobrze znane historyczne zdjęcia oraz nigdy wcześniej niepublikowane fotografie.

Ta wystawa to nie tylko sentymentalna podróż do przeszłości i opowieść o różnych obliczach Lotniska Chopina, lecz także prawdziwa gratka dla pasjonatów awiacji – powiedział Piotr Rudzki, rzecznik prasowy Lotniska Chopina. – Starannie dokonaliśmy selekcji fotografii pochodzących z różnych archiwów, dzięki czemu można zobaczyć przekrojową ekspozycję przedstawiającą, między innymi, historyczne modele samolotów oraz różne wydarzenia z życia naszego lotniska od 1934 roku, czyli od momentu powstania stołecznego portu – dodał Rudzki.

Wystawę z okazji 85-lecia Lotniska Chopina można od dziś, 14 listopada br., oglądać na Terminalu zarówno w strefie ogólnodostępnej, jak i zastrzeżonej. Ekspozycja będzie czynna dla zwiedzających przez rok.


Autokary i ludzie na tarasie - na pierwszym planie autobus lotniskowy Steyr. W tle wieża widokowa 1978-1987
(fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe)


Sierpień 1991. Budowa Terminala 1. Widoczna płyta lotniska z samolotami TU-154M oraz pojazdami obsługi
(fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe)

Źródło: Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”
comments powered by Disqus