Przejdź do treści
Przekazano pamiątki po polskich pilotach dla WSOSP (fot. wsosp.pl)
Źródło artykułu

Przekazano pamiątki po polskich pilotach dla WSOSP

W dniu 25 września br., Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych gościła Panią Melissę John oraz Pana Geralda Kochana, którzy zwiedzili Uczelnię, Muzeum Sił Powietrznych oraz uczestniczyli w uroczystej przysiędze podchorążych pierwszego rocznika.

Pan Gerald Kochan, dyrektor Polish American Museum w Port Washington, w stanie NY. - jest pułkownikiem w stanie spoczynku, współpracował z Wojskiem Polskim w czasie interwencji w Iraku. Działa aktywnie na polu promocji polsko-amerykańskiego braterstwa broni oraz upamiętniania polskiego zaangażowania na frontach II Wojny Światowej m.in. jest autorem i reżyserem filmu o polskich lotnikach „White Eagle in the borrowed skies”.

Pani Melissa John, prezes międzynarodowej korporacji kosmetycznej-posiada bogatą kolekcję pamiątek dot. Royal Air Force, ale również po polskich pilotach walczących w Bitwie o Anglię oraz na froncie zachodnim II Wojny Światowej.

Podczas wizyty w murach „Szkoły Orląt” przekazali dla Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych pamiątki po polskich pilotach:

kpt. Ksawerym Wyrożemskim, który latał w „Dęblińskim” Dywizjonie Myśliwskim 315 (odznaczenia, dokumenty, zdjęcia, książka lotów, legitymacja);
por. Ignacym Święcickim z „Gdańskiego” Dywizjonu Myśliwsko–Rozpoznawczego 318 (odznaczenia, książki lotów, materiały treningowe, dokumenty i zdjęcia):
kpt. Stanisławie Bloku, który służył w Dywizjonie 315 (odznaczenia, dokumenty i zdjęcia w kolekcji jest m.in. mundur).







materiał: ppłk Krzysztof Rojek, mjr Wiesław Świerkowski.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony