Przeciwdziałanie zagrożeniom terrorystycznym z powietrza żołnierze przećwiczą podczas Renegade/Sarex-22
W dniach 9-13 maja 2022 r. odbędzie się ćwiczenie taktyczno-specjalne Renegade/Sarex-22 z zakresu przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym z powietrza oraz prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych na obszarze lądowym i morskim.
W trakcie ćwiczenia przeprowadzone zostaną cztery epizody. Pierwszy będzie dotyczył uprowadzenia cywilnego statku powietrznego, jako możliwego środka ataku o charakterze terrorystycznym, stanowiącego zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Drugim z epizodów będzie przeprowadzenie akcji poszukiwawczo - ratowniczej załogi okrętu podwodnego oraz śmigłowca, którego załoga zmuszona była do awaryjnego lądowania w terenie przygodnym. Kolejne dwa epizody będą związane z akcjami poszukiwawczo - ratowniczymi po zdarzeniach lotniczych (aplikacyjne rozbicie się statków powietrznych w terenach trudno dostępnych).
Głównym celem ćwiczenia jest sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP i układu pozamilitarnego, jako elementów systemu bezpieczeństwa państwa, do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym właściwym dla systemu obrony powietrznej oraz ratownictwa lotniczego i morskiego. Organizatorem przedsięwzięcia jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych im. gen. Bronisława Kwiatkowskiego.
Przedsięwzięcie szkoleniowe będzie rozgrywane w przestrzeni powietrznej RP oraz na obszarach województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i mazowieckiego.
W ćwiczeniu wezmą udział między innymi następujące podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo w państwie oraz prowadzenie działań ratowniczych i ratunkowych: Dowództwo Operacyjne RSZ z podporządkowanymi centrami i ośrodkami, Dowództwo Generalne RSZ z podległymi jednostkami wojskowymi, Żandarmeria Wojskowa, Wojska Obrony Terytorialnej, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Policja, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz podchorążowie uczelni wojskowych.
Komentarze