Program Portu Lotniczego Kraków dot. poprawy komfortu akustycznego

Port Lotniczy Kraków - widok z góry (fot. Kraków Airport)

Rusza nabór do drugiej edycji Programu poprawy komfortu akustycznego mieszkańców Obszaru Ograniczonego Użytkowania dla Lotniska Kraków-Balice, w ramach którego mieszkańcy mogą skorzystać ze wsparcia przy wymianie stolarki o podwyższonej izolacyjności akustycznej. W ramach programu, lotnisko na własny koszt przeprowadza pomiar akustyczny, i jeśli budynek zostanie zakwalifikowany, właściciel otrzyma dofinansowanie na wymianę stolarki zewnętrznej (okna i drzwi).

Zainicjowany przez Kraków Airport program akustyczny posiada formułę niespotykaną do tej pory w Polsce – powiedział Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport.

Naszym nadrzędnym celem w tworzeniu zasad programu była chęć faktycznej pomocy mieszkańcom poprzez sfinansowanie wymiany zewnętrznej stolarki okiennej i drzwiowej na taką, która będzie miała odpowiednio wysoką izolacyjność akustyczną. Program jest w stu procentach finansowany ze środków Kraków Airport – dodał Radosław Włoszek.

Kraków Airport opiera swoją działalność na zasadach zrównoważonego rozwoju, podejmując wiele dobrowolnych działań, aby minimalizować negatywny wpływ na środowisko naturalne. Lotnisko inicjuje różne rozwiązania mające na celu poprawę jakości życia mieszkańców wokół lotniska. W 2017 r. przyjęto Politykę ograniczania oddziaływania akustycznego Lotniska Kraków-Balice (EPKK) na środowisko. W 2017 r., w oparciu o w/w Politykę, zainicjowano Program poprawy komfortu akustycznego mieszkańców Obszaru Ograniczonego Użytkowania dla Lotniska Kraków-Balice.

Tegoroczna edycja została przygotowana w oparciu o doświadczenia zebrane w poprzednich latach, tj. dwóch edycji pilotażowych zrealizowanych w 2017 i 2018 roku oraz pierwszej edycji programu zrealizowanej na dużą skalę w 2019 r.

W ubiegłym roku program spotkał się z dużym zainteresowaniem (ponad 200 zgłoszonych wniosków), a osoby które skorzystały z dofinansowania doceniły zarówno prostotę aplikowania, realizacji prac i co najważniejsze same efekty wymiany stolarki.

Na realizację tegorocznej edycji programu Kraków Airport przeznaczył kwotę 4,3 mln złotych z podziałem na dwie pule: 2,8 mln zł – budownictwo jednorodzinne, 1,5 mln zł – budownictwo wielorodzinne. Aby ułatwić mieszkańcom Obszaru Ograniczonego Użytkowania dla Lotniska Kraków-Balice udział w programie, Kraków Airport zaplanował dystrybucję biuletynu informacyjnego oraz serię otwartych spotkań z przedstawicielami lotniska odpowiedzialnymi za jego realizację. Podczas spotkań będzie można dowiedzieć się szczegółów na temat programu oraz uzyskać pomoc przy wypełnianiu wniosku. Spotkania odbędą się w marcu – terminy oraz lokalizacja zostaną udostępnione na stronie internetowej poświęconej programowi.

Wnioski do programu można składać do 30 kwietnia 2020 roku.
Więcej informacji na www.krakowairport.pl/ProgramOOU

Źródło: Port Lotniczy Kraków
comments powered by Disqus