Przejdź do treści
Śmigłowiec EC 135 Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (fot. LPR)
Źródło artykułu

Pracowity tydzień załóg LPR pomimo końca wakacji

Tydzień przed przywitaniem jesieni to był bardzo pracowity czas dla załóg Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wykonywały one loty do groźnych wypadków drogowych, poszkodowanych w wyniku prac z maszynami rolniczymi. Niesiono też pomoc mężczyźnie, którego zaatakował byk, osobom poszkodowanym w wyniku upadku z wysokości, 8-tatkowi, króry nadział się szyją na ogrodzenie, czy dzieciom pogryzionym przez psy.

W weekend załoga "Ratownik4" LPR realizowała misję na Górę Skrzyczne do wypadku, w którym poszkodowanym był paralotniarz. Pacjent, po przywróceniu czynności życiowych został przetransportowany najpierw na pokładzie samochodu należącego do GOPR Beskidy do śmigłowca LPR, a następnie drogą powietrzną do szpitala. LPR serdecznie dziękuje GOPR Beskidy za współpracę na miejscu zdarzenia.

Załoga "Ratownik4" LPR realizowała misję na Górze Skrzyczne (fot. Jarosław Sosnowski)

Załoga "Ratownik4" LPR realizowała misję na Górze Skrzyczne (fot. Jarosław Sosnowski)

W ubiegłym tygodniu 21 śmigłowców LPR wykonało 226 lotów do wypadków, zachorowań oraz transportów międzyszpitalnych, z czego najwięcej należało w minionym tygodniu do załogi "Ratownika6" z Krakowa – 19 lotów. Drugi wynik pod względem ilości udzielonych pomocy należał do załogi "Ratownika3" z Gdańska, która wykonała 18 lotów. Trzeci wynik pod względem liczby udzielonych pomocy uzyskały dwie załogi "Ratownika9" z Poznania oraz "Ratownika12" z Warszawy – obie wykonały po 16 lotów.

Do zadań jak zawsze włączana jest załoga Bombardier Learjet 75. W ubiegłym tygodniu załogi tych samolotów wykonały jedenaście wylotów (transport międzyszpitalny). Załogi Samolotowego Zespołu Transportowego pozostają w całodobowej gotowości.

W sumie, w minionym tygodniu, wszystkie statki powietrzne LPR wykonały 237 lotów. Powyższa statystyka nie obejmuje lotów odwołanych, niewykonanych, szkoleniowych i technicznych. W porównaniu z poprzedzającym tygodniem liczba interwencji zwiększyła się o 136.

Warto też dodać, że na początku września br. Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła nadał opolskiej załodze Lotniczego Pogotowia Ratunkowego odznakę honorową „Za zasługi dla Województwa Opolskiego”.

Uroczyste przekazanie odbyło się podczas wojewódzkich dożynek na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi. Wyróżnienie odebrał Mateusz Rak, kierownik Filii LPR w Opolu.

Opolska załoga LPR z odznaką honorową "Za zasługi dla Województwa Opolskiego" (fot. Województwo Opolskie)

Opolska załoga LPR z odznaką honorową "Za zasługi dla Województwa Opolskiego" (fot. Województwo Opolskie)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony