Przejdź do treści
Kolekcja ppor. pilota Michała Drzazgi (Donaldsona) (fot. Muzeum Sił Powietrznych)
Źródło artykułu

Ppor. pil. Michał Drzazga Donaldson i jego historia

Do Muzeum Sił Powietrznych przekazana została unikalna kolekcja polskiego lotnika – podporucznika pilota Michała Drzazgi (Donaldsona). Muzeum zaprasza na uroczystą ceremonię przekazania oraz otwarcie wystawy ofiarowanych pamiątek.

Pośród kilkuset obiektów odnaleźć możemy całą historię życia Michała Drzazgi, którą sam skrzętnie notował na kartach swych pamiętników. Jego wspomnienia zaczynają się datą 1 września 1939 r., obejmują zamęt pierwszych dni wojny, ewakuację do Rumunii, opuszczenie Bukaresztu, przybycie do Marsylii, Caussade, Lyonu i Paryża, ewakuację Brytyjskich i Francuskich sił z Dunkierki, przybycie do Liverpoolu.

Zdjęcia przedstawiają okres szkolenia w Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa nr 1 w Dęblinie, służbę, ewakuację i cały szlak bojowy Michała Drzazgi. Poza tym wśród pamiątek znajdziemy odznaczenia, książki lotów, przyrządy nawigacyjne i mapy z całego okresu służby.

Kolekcja ppor. pilota Michała Drzazgi (Donaldsona) (fot. Muzeum Sił Powietrznych)2

(fot. Muzeum Sił Powietrznych)

Będzie to też unikalna możliwość spotkania się z synem pilota – Andrew Donaldsonem (Andrzejem Drzazgą Donaldsonem), który wygłosi słowo wstępne oraz przedstawi historię swojego ojca, a wspomnieniami podzielą się z uczestnikami otwarcia wystawy mieszkający w Polsce członkowie rodziny pilota.

Otwarcie wystawy z prelekcją 28 kwietnia o godzinie 12.00, zapraszamy!

Ze względu na trwające opracowanie naukowe zbioru, wystawa będzie miała charakter czasowy, otwarta będzie od 28 kwietnia do 25 maja 2022 r. Zapraszamy!

Kolekcja ppor. pilota Michała Drzazgi (Donaldsona) (fot. Muzeum Sił Powietrznych)3

(fot. Muzeum Sił Powietrznych)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony