Przejdź do treści
Źródło artykułu

Powrót legendy! Replika samolotu RWD-8 ukończona – już wkrótce na nowej wystawie stałej Muzeum Lotnictwa Polskiego

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie z dumą informuje, że zakończono prace nad repliką historycznego samolotu RWD-8 – najbardziej rozpoznawalnej i najliczniej produkowanej konstrukcji polskiego lotnictwa przedwojennego.

Samolot w pełni gotowy do prezentacji dołączy wkrótce do ekspozycji nowej wystawy stałej pt. „Z wiatrem i pod wiatr – lotnictwo cywilne”, której otwarcie zaplanowano na 24 sierpnia 2025 r., podczas obchodów Święta Lotnictwa Polskiego.

Wykonana z dbałością o detale replika otrzymała typowe malowanie aeroklubowe oraz oznaczenia zgodne z egzemplarzem, który przed II wojną światową latał w Aeroklubie Krakowskim. W ostatnim etapie montażowym zamontowano drewniane śmigło z metalowymi okuciami, wykonane ręcznie przez specjalistów z Działu Konserwacji Muzealiów Muzeum Lotnictwa Polskiego. Zrekonstruowane zostało również wnętrze kabiny z wiernie odwzorowanymi przyrządami pokładowymi.

RWD-8 był podstawowym samolotem szkolnym polskiego lotnictwa wojskowego od 1934 roku, szeroko używanym również w aeroklubach. Łącznie wyprodukowano 600 egzemplarzy w zakładach DWL i PWS. W czasie wojny obronnej 1939 roku pełnił funkcję samolotu łącznikowego. Mimo licznej produkcji, żaden egzemplarz nie przetrwał do naszych czasów, dlatego budowa jego repliki ma wyjątkowe znaczenie historyczne i edukacyjne.

Replika samolotu RWD-8 w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie (fot. Zuzanna Kaczorowska i Jarosław Dobrzyński)

„Powstanie tej repliki jest  nie tylko spełnieniem marzeń pasjonatów lotnictwa ale także wyrazem uznania dla konstruktorów i pilotów, którzy na trwałe zapisali się w historii polskiego lotnictwo i budowali jego prestiż” – podkreśla Tomasz Kosecki, Dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Serdecznie zapraszamy na uroczystą premierę wystawy i prezentację samolotu RWD-8 – 24 sierpnia 2025 r. na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony