Przejdź do treści
Źródło artykułu

Poszerzamy horyzonty o lataniu precyzyjnym przed Mistrzostwami w Poznaniu

Pierwsi zawodnicy już przybyli na lotnisko w Kobylnicy, gdzie trwa trening do Mistrzostw Polski w lataniu precyzyjnym. A już jutro (25 maja) piloci rozpoczną w Poznaniu rywalizację podczas Samolotowych Nawigacyjnych 59. Mistrzostw Polski Seniorów oraz 45. Mistrzostw Polski Juniorów.

W czasie organizacji Zawodów pojawiło się sporo pytań na temat tego co to właściwie jest latanie precyzyjne i na czym polegają same zawody. Pytania zadawały zarówno osoby związane z lotnictwem, jak i zupełnie spoza „branży”. Organizatorzy pomyśleli, że może w celu poszerzenia horyzontów, warto napisać kilka słów na ten temat.

W lataniu precyzyjnym biorą udział załogi jednoosobowe. Pilot jest jednocześnie nawigatorem, jest zdany na siebie i swoją wiedzę. Na uzyskany wynik ma wpływ wiele czynników, takich jak: umiejetność dokładnego nawigowania i wykonania przelotu zgodnie z wytyczoną na mapie trasą, w określonym dokładnie czasie, spostrzegawczość  i wykonanie precyzyjnych lądowań w kilku rożnych wariantach. Podczas tych wszystkich czynności niezbędne jest oczywiście pełne skupienie się.

Zawody składają się z konkurencji polegającej na: locie po wyznaczonej trasie (trasę każdorazowo układa tzw. route planner, jej przebieg jest dla zawodnika tajemnicą, poznaje się ją dopiero w dniu wylotu; lot trwa zazwyczaj około 1,5 godziny) oraz na konkurencji lądowań.

Podczas zawodów, sędziowie skrupulatnie oceniają 3 główne elementy:
– umiejetność prowadzenia nawigacji i wykonania lotu wg wcześniej dokonanych obliczeń; pożądane jest osiągniecie danego punktu trasy w ściśle określonym czasie- z tolerancją do kilku sekund;
– umiejetność prowadzenia obserwacji terenu (zawodnicy mają do znalezienia specjalne znaki i punkty charakterystyczne; na pokładzie mają zdjęcia tych elementów, które danego dnia zostały wyłożone na ziemi przez sędziów);
– umiejetność lądowania, gdzie oceniana jest celność przyziemienia samolotu względem wyznaczonego pola lądowań (najcenniejsze jest wylądowanie na tzw. lini zerowej; lądowanie w każdym innym miejscu, „nagradzane” jest punktami karnymi).

Startujący zawodnicy, podzieleni są na grupy. Startują oni w wyznaczonym konkretnie dla siebie czasie. Przydzieleni do danej grupy, po rozpoczęciu konkurencji, nie mają możliwości kontaktowania się z zawodnikami z innych grup. Cel tego zabiegu jest prosty- każdy ma mieć takie same szanse na trasie. Nie można zdradzać jej przebiegu, charakterystycznych punktów itd. Po odbytym locie, zawodnik udaje się do tzw. aresztu i tam spędza czas aż do wykonania zadania przez ostatniego zawodnika z ostatniej startującej danego dnia grupy. Choć słowo „areszt” nie kojarzy się nam zbyt dobrze, to dla zawodników przebywanie w nim oznacza możliwość relaksu i odpoczynku po wytężonej pracy.

Zainteresowanych, organizatorzy zachęcają do odwiedzenia bloga poświęconego lataniu precyzyjnemu: www.precyzyjnie.wordpress.com. Można znaleźć tam wiele ciekawych informacji, opisy poszczególnych zawodów i sporo zdjeć, które przybliżą Wam tematykę latania precyzyjnego.

Jeszcze jedna kwestia, szczególnie warta podkreślenia. Polacy od wielu lat stanowią światową czołówkę w lataniu precyzyjnym. Szkoda tylko, że o znakomitych miejscach zajmowanych podczas europejskich i światowych zawodów tak mało się mówi w skali naszego kraju.

Poniższe zdjęcie zrobiono w 1987 roku. Zdjęć przedstawiających podobne sukcesy można mnożyć. Możemy być dumni!

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony