Przejdź do treści
Źródło artykułu

Posłuchaj audycji o budowie repliki legendarnej "jedenastki"

PZL P.11, zwany potocznie "jedenastką", był naszym podstawowym samolotem myśliwskim we wrześniu 1939 roku i pierwszym, który zestrzelił niemiecki samolot w II wojnie światowej.

Od kilku lat pasjonaci lotnictwa chcą zbudować latającą replikę jednego z najsłynniejszych polskich samolotów. Tego bardzo trudnego zadania podjęła się Fundacja Polskie Samoloty Historyczne.

Myśliwiec ten wraz z bombowcem PZL.37 Łoś to lotnicze ikony Polski okresu międzywojennego. Zależy nam bardzo na tym, aby zbudowany samolot był w jak największym stopniu wierny swojemu oryginałowi. W związku z tym precyzyjnie inwentaryzujemy konstrukcję jedynego istniejącego egzemplarza znajdującego w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Na podstawie uzyskanych danych oraz nielicznych materiałów archiwalnych tworzymy dokumentację produkcyjną. PZL P.11c jest świadectwem zaawansowania technicznego naszego przemysłu lotniczego początku lat 30-tych, jak również talentu i ogromnej wiedzy naszych inżynierów. Warto podjąć każdy wysiłek, aby zobaczyć tę unikalną sylwetkę myśliwca na niebie – opisuje jeden z członków Fundacji Polskie Samoloty Historyczne.

To najpiękniejszy nasz samolot, jaki stworzył polski przemysł – mówi jeden z pasjonatów lotnictwa, który 7 listopada wystąpił w audycji "Reportaż w Trójce" Polskiego Radia. – To nie tylko zdanie Polaków, ale wiele osób z całego świata zachwyca się pięknymi kształtami "jedenastki" – dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania audycji Tomasza Jeleńskiego na stronie www.polskieradio.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony