Przejdź do treści
Unia Europejska
Źródło artykułu

Posiedzenie Rady Ministrów Unii Europejskiej ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii.

W Brukseli w dniach 2 i 3 grudnia br. odbyło się posiedzenie Rady Ministrów Unii Europejskiej ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii. Polskiej delegacji przewodniczył Minister Infrastruktury Pan Cezary Grabarczyk.

W porządku obrad ww. posiedzenia znalazły się cztery tematy z zakresu lotnictwa cywilnego. Pierwszy z nich dotyczył środków w zakresie ochrony lotnictwa. Ministrowie pochylili się nad zagrożeniami spowodowanymi ostatnimi próbami zamachów terrorystycznych przeciwko statkom powietrznym przewożącym towary i pocztę (cargo). Na wstępie Komisja Europejska i Prezydencja belgijska przedstawiły Raport Grupy Roboczej Wysokiego Szczebla w sprawie wzmocnienia ochrony przewozu ładunków i poczty (cargo), po czym Prezydencja poprosiła Komisję Europejską i państwa członkowskie o szybkie wprowadzenie Planu Działania załączonego do raportu. Proponowany plan przewiduje działania mające na celu wzmocnienie i ujednolicenie przepisów UE, poprawę koordynacji i wymiany informacji oraz wzmocnienie standardów światowych.

Kolejnym punktem przedmiotowego posiedzenia było przedstawienie przez Prezydencję Deklaracji Brugijskiej, która została przyjęta przez Ministrów podczas Szczytu Lotniczego w Brugii w dniach 26-27 października br. Deklaracja skupia się na kwestii poprawy konkurencyjności europejskiego przemysłu lotniczego, realizacji inicjatywy Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej (SES), zapewnieniu wszystkim obywatelom UE najwyższych standardów bezpieczeństwa i ochrony oraz na zmniejszeniu wpływu lotnictwa na środowisko.

Następnie Komisja przedstawiła wyniki trzech rund negocjacyjnych jakie miały miejsce z Rządem Federacyjnej Republiki Brazylii w sprawie całościowej umowy w dziedzinie transportu lotniczego. Negocjacje są prowadzone przez Komisję z ramienia Unii Europejskiej na podstawie mandatu udzielonego jej na poprzednim posiedzeniu Rady UE ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii w październiku br.

Komisja zwróciła również uwagę Ministrów na fakt, że inicjatywa ogólnoeuropejskich celów skuteczności działania dotyczących służb żeglugi powietrznej i funkcji sieciowych w Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej (SES) musi zostać uzgodniona przed końcem tego roku, po czym zostanie przedstawiona państwom członkowskim do przyjęcia na najbliższym posiedzeniu komitetu SES.

Ostatnim punktem obrad była kwestia wzmocnienia odporności systemu transportowego Europy. Komisja poinformowała Radę o pracach przygotowawczych nad wypracowaniem planu działania mającego na celu zapewnienie efektywnego i czasowego przekierowania pasażerów i towarów w przypadku niespodziewanego kryzysu w sektorze transportu. Jako przykład takiej sytuacji Komisja przytoczyła ostatni kryzys spowodowany pyłem wulkanicznym, który sparaliżował transport lotniczy nad Europą. Pokazał on słabość współpracy władz lotniczych w przypadku kryzysu, jak również niewydajność i brak koordynacji między liniami lotniczymi oraz złe zarządzanie informacjami. W wyniku nadzwyczajnego posiedzenia Rady w maju w sprawie wybuchu wulkanu na Islandii Ministrowie zaznaczyli konieczność stworzenia połączonego europejskiego systemu transportowego, który pozwoliłby na zmianę środka transportu w przypadku sytuacji nadzwyczajnej.
 


FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony